Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Суспільство / Цей день в історії 04 лют 2019 06:00

ДО 75-Ї РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ МОШЕН ВІД ФАШИСТСЬКИХ ЗАГАРБНИКІВ В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

ДО 75-Ї РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ МОШЕН ВІД ФАШИСТСЬКИХ ЗАГАРБНИКІВ В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ4 лютого Мошни відзначають 75-у річницю звільнення села від фашистських загарбників в роки Другої світової війни.

Період майже двох з половиною років фашистської окупації Мошен розпочався 18 серпня 1941 року.

В листопаді 1941 року в селі були розквартировані тилові частини окупанта, що забезпечували ворожі війська провізією, знаходилась комендатура та поліцейський відділок. Час від часу проводили в селі свої рейди війська СС, які розстрілювали євреїв, комуністів та комсомольців, знущалися над жителями та ґвалтували жінок. У могилі на Толоці поховано 40 людей, яких було розстріляно за один раз, а за час окупації в селі загинуло 75 чоловік…

Особливо важким був 1943 рік. Розлючені невдачами на фронті фашисти виганяли селян на укріплення берегової лінії Дніпра, за найменшу провину били людей, усі роботи виконувались під дуло гвинтівки чи автомата. В центрі села було виселено всіх мешканців, і у наспіх зроблених укриттях розмістили фашистський автобат.

Саме 1943 року почалися координовані військові операції партизанських загонів у Мошногірському лісі (на той час налічували майже 300 бійців), які до того діяли стихійно і неузгоджено. Партизани дуже дошкуляли окупантам, які задля власної безпеки спалили Лютарівку та Підлісся, замінували підходи до лісу і розташували пости вздовж Вільшанки.

Виношували фашисти план знищення мошнівчан у церкві та сільському клубі. Інформацію про такі наміри окупантів було передано партизанам.

За розповідями Героя Радянського Союзу Петра Капралова, одержавши жахливу звістку, командування достроково прийняло рішення про визволення села. 4 лютого 1944 року о 14 годині 30 хвилин розпочалася визвольна операція. 859-ий Ордена Суворова стрілецький полк, що входив до складу 294-ої стрілецької Черкаської дивізії та частина, створена з десанту, окрема бригада підполковника Сидорчука, що ввійшли до складу 52-ої армії, командуючим якої був генерал-лейтенант Коротєєв визволили село…

На вшанування пам’яті загиблих у роки Другої світової війни, встановлено у Мошнах Обеліск Слави, де на меморіальних плитах висічені імена загиблих односельчан, більше чотирьохсот прізвищ…

За матеріалами книги С.Гречухи «Мошни. Шлях через віки».
Наверх