Компанієць Руслан / Фотоновини
18 сер 2015 07:22
Архіви розкриті. Виявляється 90 років тому Україна була в 1,6 рази більше ніж тепер.
Про мапі України 1919 не було нічого відомо. Для історика Івана Сварника - це сенсаційний оригінальний документ, бо це перша карта України як держави, на ній вперше були нанесені державні кордони. Для багатьох українців, що проживали в 1919 році, ця карта відігравала велику роль, каже науковець. Тому що це було усвідомлення території, яку охоплювало незалежну Українську державу і розуміння, від кого її потрібно охороняти.
Карта, в першу чергу, є фіксацією стану свідомості населення того времни, коли вона надрукована, стану національного усвідомлення держави. Я припускав, що така карта повинна бути.
Паризька мирна конференція УНР кордону України виглядають таким чином.
Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був значно довший від сучасного.
Кордон тодішньої України відображена на карті «Соборна Україна», що вийшла у Львові.
Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які в 1919 році були у складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщіна, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині у складі Румунії).
На карті, над якою працювала група істориків і науковців, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців, так звані «клини», де формувалась українська армія. Малиновий клин - це Північний Кавказ, Сірий клин - Північний Казахстан і Південно-Західний Сибір, Зелений клин - Південна частина Далекого Сходу (головне місто - Владивосток), Жовтий клин - Нижнє і Середнє Поволжя.
До слова, площа Зеленого клину була удвічі більше території України, тут українці проводили процеси державного побудови: в 1918 році вони вимагали від російського уряду визнати далекосхідний Зелений Клин частиною України і оголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу і Самостійну Українську Далекосхідну Республіку.
Голова благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець зазначає, що мапи в атласах суперечливі і неповні, не подають загальної картини про державне будівництво того періоду. Тому й видали карту «Соборної України», щоб показати, якими були українські кордони в День Злуки, якій передувало проголошення самостійності України 22 січня 1918 року, а 1 листопада 1918 була проголошена ЗУНР.
«Українці повинні знати свою історію, історію правдиву. Українці цієї історії не знають. Одні вважають, що соборність - це поширення християнства по Україні, інші, що це єдність між Сходом і Заходом, але хто скаже, що це об'єднання всіх етнічних українських земель? Головне завдання цієї карти - дати пізнання сучасним українцям про славні сторінки нашої історії 90 років тому. Карта допоможе оцінити сучасникам, молодому поколінню Акт об'єднання », - зауважує Ростислав Новоженець.
Карту розповсюджуватимуть по всій Україні, а також її передадуть українцям, які проживають на колишніх етнічних українських землях.
Джерело: http://divannaya-sotnya.com.ua