Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Головне / Фотоновини / Суспільство 12 чер 2015 08:50

На птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього району

На птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього району8 червня  голова обласної ради Валентина Коваленко, голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко, голова Черкаської райдержадміністрації Костянтин Омаргалієв, депутати та голови сіл, біля яких хочуть будівати пташники, їздили на «Старинську птахофабрику».

Дана птахофабрика – дочірнє підприємство ПАТ «Миронівський хлібопродукт», вже 15 років працює у с. Мирне Бориспільського району, Київської області.

Серед учасників поїздки була і непримирима противниця будівництва пташників у Черкаському районі, жителька Мошен, депутат Черкаської райради Катерина Онопрієнко. Діячку возив у Мирне і назад голова Черкаської РДА Костянтин Омаргалієв.

«Дзвін» вже не раз писав про жортске протистояння жителів кількох сіл Черкаського району із керівництвом підприємства «Перемога Нова», яке щосили намагається всунути більше 140 пташників у поля між Мошнами та Яснозір’ям.

Вже кілька разів керівники області зустрічалися із сільськими головами, громадянами сіл та протестувальниками, під час яких останні висловлювали сумніви щодо законності підготовчих робіт на місці майбутнього будівництва, нарікали, що у місцевих громад ніхто не запитує дозволу та висловили ряд побоювань щодо негативних екологічних наслідків через розширення виробничих потужностей підприємства.

Йдеться, зокрема, про забруднення повітря, води і ґрунту засобами виробництва та його відходами, зниження рівня води у криницях приватних домоволодінь та інших непередбачуваних наслідків, від яких уже потерпають села-сусіди Нашої Ряби” у Канівському та Черкаському районах.

Вояж у сусідню Київську область організували, щоб «популярно» показати противникам будівництва «плюси» проекту. Хоча ближче було б поїхати на аналогічне підприємство – «Перемога Нова», яке теж входить до Груп компаній  ПАТ «Миронівський хлібопродукт», і працює у Черкаському районі на території сіл Будище, Мошни, Яснозірʼя та Свидівок.

Поїздка ледь не завершилась, не розпочавшись. Сільські голови підняли бунт проти водія автобуса, який здався їм неадекватним. Затримавши виїзд приблизно за годину бунтарі домоглимсь заміни водія.

DSCF2519У Мирному представники влади і громадськості Черкащини поспілкуватись із директором господарства Олександром Зубчуком, сільським головою Оксаною Коваленко і відвідали пташники.

DSCF2514У ході розмови директор підприємства наголосив, що «Старинська птахофабрика» щороку більше мільйона гривень витрачає на розбудову та утримання сільської інфраструктури.

DSCF2520Сільський голова с. Мирне Оксана Коваленко переконана, що без птахофабрики не буде життя у селі:

– Я корінна жителька, тому можу порівняти, що було і що є. У 90-ті роки, поки не було повноцінного інвестора – село стало занепадати, люди виїжджали і шукали кращого. Сьогодні молоді люди залишаються, або й приїздять працювати з інших районів, бо керівництво птахофабрики забезпечує своїх працівників житлом та гарантує повний соціальний пакет. Підприємство виплачує досить великі зарплати, чесно платить податки, відповідно із цих податків формується місцевий бюджет. Що означає для села 1300 робочих місць? Минулого року тільки до державного бюджету надійшло 1,5 мільйонів гривень податку від сільської ради. Відрадно, що у непростий для країни час, продовжують діяти соціальні ініціативи підприємства. Щомісяця дитячий садок отримує 200 кілограмів курячого м’яса та 900 штук яєць. Стільки ж загальноосвітня школа… На мою думку, сьогодні втратити інвестора – це просто злочин».

Саме у виконанні соціальних зобов’язань перед громадою та відкритості у спілкуванні з людьми й побачили переваги місцевого підприємства і його керівництва гості з Черкащини. Хоча черкаські підприємства цієї кампанії такими досягненнями не можуть похвалитись.

Представники обласної і місцевої влади та журналісти зауважували, що саме відсторонена, а подекуди і зневажлива до громад позиція директора «Перемоги Нової» Віктора Гринюка, небажання вести діалог з жителями стали причинами конфлікту між громадами сіл і підприємством.

– Алогічні кроки інвестора, який нахабно завозив на поля залізобетонні плити для будівництва і збурили громадськість. Селу потрібен інвестор, адже це й робочі місця, і поповнення місцевих бюджетів. Однак, розпочинаючи будівництво нових пташників, інвестор мав би публічно надавати всю інформацію жителям, проговорити з ними про всі можливі ризики та всі переваги. Надати переконливі документальні докази і підтвердження екологічних та інших досліджень, йти до людей і говорити із ними. Бо люди налякані, а реальної ситуації, фактично, не знають, – зазначила голова облради Валентина Коваленко.

Також вона згадала і про те, що жителі області нарікали на птахофабрики, і звинувачували їх у забрудненні екології.

DSCF2523Директор підприємства Олександр Зубчук показав черкащанам виробничі потужності підприємства. Багатьох здивувало, що будинок директора знаходиться за кільканадцять кроків від пташників.

DSCF2537Голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко цікавився розміром зарплат на підприємстві. Він дізнався, що середньомісячна зарплата на підприємстві така ж, яку платять і на пташниках у Канівському районі і становить більше 4 тисяч гривень.

Жодних перепон чи засторог для будівництва пташників у Черкаському районі Юрій Ткаченко не бачить. Утім, він не бачив їх і раніше, як і порушень у поспішному захопленні розпайованих земель. До речі, по перекриттю руху мошенцями і яснозірцями дороги на мосту через Вільшанку – кримінальна справа є, а по захопленню і знищенню людських паїв "Нашою Рябою” – немає.

Для сільських голів аргументів за будівництво птахокомплексу у їхніх селах забракло. Зокрема їх цікавило питання утилізації загиблих птахів, однак цеху їм не показали. З питанням води також на усі запитання відповіді вони не отримали.

До того ж, протистояння між селянами і загарбницькими планами «Перемоги Нової» настільки далеко зайшло, що тепер, навіть якщо хтось відважиться перейти на сторону «куроокупантів», стане «ворогом народу» для всієї громади, і йому доведеться втікати зі свого села світ за очі.

Ще кілька місяців раніше голова Мошен Антін Чорновіл дозволяв собі в’їдливо коментувати позицію противників будівництва і «забивав» на збори селян, де обговорювали можливе будівництво пташників. А сьогодні зі шкури пнеться, щоб довести мошенцям, що він проти курників. Можливо, дається взнаки близкість виборів та страх перед гнівом односельців, а, можливо, не така вже й оптимістична "статистика”, яку наводив пан Ткаченко, що більшість селян таки за будівництво. Сільський голова Мошен говорить, що, може, і хотів би виступити "за”, та не може – 80% громади цю ідею категорично не сприймає. Тож є висока вірогідність, що відступників громади не жалуватимуть.

У селах не забувають про нахабні спроби адміністрації птахофабрики продавити будівництво пташників, брутальний тиск на активістів, залякування правоохоронців, ламання через коліно інтересів громади, псування земельних паїв та завезення будматеріалів без дозволу на будівництво. Полум’я опору, роздмухане "куроокупантами”, так просто вже не загасити.

Дмитро Чонка
На птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього районуНа птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього районуНа птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього районуНа птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього районуНа птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього районуНа птахофабрику у Мирному обласна влада возила голів буремних сіл Черкасього району
Наверх