Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег 10 лис 2023 15:00

Верховна Рада України прийняла держбюджет на 2024 рік

Верховна Рада України прийняла держбюджет на 2024 рік


Верховна Рада України прийняла проект Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» у другому читанні та в цілому. Про це інформують в Міністерстві фінансів України.

«Пріоритети держбюджету зрозумілі: зміцнення обороноздатності, захист населення, підтримка ветеранів, підвищення соціальних стандартів та відновлення економіки. Бюджет враховує основні орієнтири майбутньої Української доктрини Президента України. Видатки на безпеку та оборону будуть не меншими ніж минулого року, а також передбачають інвестиції у власне виробництво і покращення технологічного потенціалу Збройних Сил України. Матимемо більше дронів та власного озброєння для якнайскорішої перемоги. Заплановано індексацію пенсій та підвищення заробітної плати вчителів. Для підтримки ветеранів передбачено вдвічі більший обсяг коштів ніж минулого року. Буде профінансовано програми допомоги бізнесу, адже економіка має розвиватись», –  повідомив Міністр фінансів України Сергій Марченко під час виступу у Верховній Раді України.

Доходи держбюджету збільшено порівняно з першим читанням на 22,2 млрд і становитимуть 1 трлн 768 млрд гривень.

Видатки – 3 трлн 355 млрд грн, у тому числі видатки загального фонду – 3 трлн 120,6 млрд грн та видатки спеціального фонду – 234,5 млрд гривень.

Пріоритети державного бюджету:

1 трлн 692,6 млрд грн – сектор оборони і безпеки. Це становить 22,1 % ВВП.

У бюджеті передбачено збільшення фінансування на розвиток оборонно-промислового комплексу, зокрема для виробництва зброї  –  51 млрд грн, а також 43,3 млрд грн на морські дрони та БПЛА.

469,4 млрд грн – соціальний захист громадян;

14,3 млрд грн – підтримка ветеранів війни;

203,4 млрд грн – охорона здоров’я;

179,1 млрд грн – освіта;

10,2 млрд грн – культура та медіапростір;

7,6 млрд грн – спорт;

2,5 млрд грн – цифрова трансформація;

13,6 млрд грн – наука;

30,9 млрд грн – підтримка бізнесу.

Дефіцит державного бюджету становить 1 трлн 571,5 млрд гривень.

Уточнений прогноз макропоказників на 2024 рік, що був врахований під час доопрацювання проекту бюджету до другого читання, передбачає:

номінальний ВВП – 7 трлн 643 млрд гривень;

зростання реального ВВП на 4,6%;

індекс споживчих цін (грудень до грудня)  – 9,7%;

зростання експорту товарів та послуг на 9,0%;

середньомісячна заробітна плата – 21 809 грн;

обмінний курс гривні (у середньому за рік) – 40,7 грн за дол. США.

При цьому у доопрацьованому проекті державного бюджету збережено:

зарахування ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців, замість місцевих бюджетів, до спеціального фонду державного бюджету з їх цільовим використанням на закупівлю спеціальної техніки і обладнання, розвиток ВПК; ресурс в умовах 2024 року – 96,3 млрд грн;

спрямування податків і зборів, які зараз є джерелом доходів Дорожнього фонду (в основному це акциз і ввізне мито з транспортних засобів і пального) до загального фонду державного бюджету – ресурс близько 95 млрд гривень.

Надходження частини прибутку, яку до державного бюджету перераховує Національний банк, не збільшувались і залишились у попередньому обсязі – 17,7 млрд гривень.

Потреба у зовнішній підтримці на забезпечення видатків, що не пов’язані зі сферою безпеки і оборони, становить близько 41 млрд дол. США.

Цей обсяг вдалося зменшити до другого читання на 1,9 млрд дол. США завдяки перегляду доходів та перебалансування показників фінансування за результатами переговорів з МВФ.

Залучення коштів від міжнародних партнерів на нагальні потреби держбюджету, зокрема у соціальній сфері та на гуманітарні потреби, заплановано від Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу, Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Японії та інших донорів.

Державні запозичення заплановано в обсязі 2 трлн 132 млрд грн, в тому числі внутрішні – 525,9 млрд гривень.

Погашення державного боргу – 627 млрд грн, його обслуговування – 420 млрд гривень.
Наверх