Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 13 гру 2016 20:40

Цей день в історії. Початок першого кругосвітнього плавання Дрейка, перший європеєць в Новій Зеландії, перше концертне турне Моцарта, мавпа в космосі, народження Миколи Хвильового, смерть Василя Симоненка. 13 грудня.

Цей день в історії. Початок першого кругосвітнього плавання Дрейка, перший європеєць в Новій Зеландії, перше концертне турне Моцарта, мавпа в космосі, народження Миколи Хвильового, смерть Василя Симоненка. 13 грудня.348-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 18 днів. Іменинники - Андрій. У Сент-Люсії відзначають День нації, а на Мальті - День республіки.

115 - Антіохійський землетрус силою 7,5 балів за шкалою Ріхтера зруйнував міста Антіохія, Апамея і Кесарію, призвівши до загибелі близько 250 тисяч чоловік.

1545 - Після трьох невдалих спроб папа Павло III видав буллу "Laetare Jerusalem" і в італійському місті Тренто відкрився церковний собор, що засідав з перервами з 1545 по 1563 рік для вирішення спірних релігійних питань. В його діяльності найбільше був зацікавлений імператор Карл V, котрому було необхідне теологічне обгрунтування боротьби проти протестанського дворянства. Завдяки активній участі в роботі собору ордену єзуїтів було відкинуто всі спроби внести якісь зміни в догмати католицизму і піддано анафемі всі твори протестантів і їх вчення.

1577 - Англійська ескадра з п'яти кораблів і 164-х членів екіпажу на чолі з Френсісом Дрейком відплила з англійського міста Плімут для нападу на тихоокеанські прибережні іспанські володіння в Новому Світі. Дрейк повернувся на батьківщину через три роки і став першим британцем, що здійснив кругосвітнє плавання і першим капітаном, який очолював кругосвітню експедицію від її початку до завершення.

1642 - Голландський мореплавець голландець Абель Тасман став першим європейцем, що відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, відому сьогодні як Нова Зеландія. Через кілька днів при спробі висадитись на берег туземці вбили чотирьох матросів-голландців, сприйнявши звуковий сигнал з корабля як заклик до початку бою. Декілька тижнів перед тим Тасман відкрив біля узбережжя Австралії острів, названий ним Землею ван Дімена, а пізніше перейменований на честь мореплавця в Тасманію.

1769 - Почалося перше концертне турне 13-річного Вольфганга Амадея Моцарта по Італії.

1937 - В ході японсько-китайської війни японські війська захопили столицю Китаю місто Нанкін, котре за наказом генерала Матцуї Іване було знищене, - його більша частина згоріла в пожежі, а для придушення можливого опору близько 200 тисяч чоловічого населення міста було розстріляно, і не менше 20 тисяч жінок і дівчат різного віку було згвалтовано і вбито. Після закінчення 2-ї Світової війни Міжнародним військовим трибналом Матцуї був визнаний винним у військових злочинах і страчений.

1942 - Футболіст паризького «Расінга» Стефан Станіс забив у матчі Кубка Франції 16 голів у ворота команди «Обрі» (світовий рекорд для професійного футболу). Матч закінчився з рахунком 32:0.

1958 - Американськими вченими був проведений запуск живої істоти в космос з поверненням. На борту ракети АМ-13 перебувала мавпа Ґордо, вона провела 15 хвилин в космосі, але повернувшись на Землю, капсула з мавпою затонула в океані.

1981 - Остерігаючись зростаючої популярності незалежного профспілкового об'єднання "Солідарність" і запобігаючи інтервенції в Польщу збройних сил Радянського Союзу, голова ради міністрів країни генерал Войцех Ярузельський ввів у Польщі військове положення. Воно було призупинене 31 грудня наступного року і відмінене 22 липня 1984 року.

1992 - В Единбурзі завершилась триденна зустріч 12 країн Європейського співтовариства, на котрій було прийнято копромісні рішення з усіх найважливіших спірних питань: сума внесків найбідніших країн - Іспанії, Ірландії, Греції і Португалії - була зменшена з врахуваням їх економічних можливостей, узгоджено ряд економічних заходів для подолання спаду економіки, а відмова Данії увійти у валютний європейський союз перестала бути перешкодою для подальшої інтеграції країни в об'єднану Європу.

1994 - В Массачусетському технологічному інституті (США) відбулась перша організаційна зустріч консорціуму World Wide Web (W3), котрий був створений як міжнародна асоціація для розробки і поширення уніфікованих протоколів передачі даних в інтернеті. Першим директором консорциуму було обрано піонера веб англійця Тіма Бернерса-Лі.

1996 - Кофі Аннан обраний генеральним секретарем ООН.

2003 - У підвалі сільського дому за 15 кілометрів від Тікріта американські військові заарештували колишнього президента Іраку американські військові заарештували Саддама Хуссейна. При ньому знайдено 750 тисяч доларів, два автомати Калашникова і пістолет. Разом з Хуссейном було заарештовано двоє супроводжуючих. 19 жовтня 2005 року розпочався суд над колишнім президентом. Спеціально для нього в Іраці була відновлена смертна кара, відмінена до того окупаційними військами. 5 листопада 2006 року Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення.

Народились

1533 - Генріх IV (Генріх Великий), король Франції (1589-1610 рр.), перший з династії Бурбонів, король Наварри (Генріх III Наваррський) з 1562 р.; герой роману Александра Дюма «Королева Марго».

1560 - Максимільєн де Бетюн, французький державний діяч, герцог Сюллі (з 1606 р.), міністр фінансів за часів правління Генріха IV Наварського.

1740 - Опанас Филимонович Шафонський, український лікар, історик, громадський діяч, один з засновників епідеміології в Російської Імперії.

1797 - Генріх Гайне, німецький поет (Книга пісень, Німеччина.Зимова казка).

1816 - Ернст Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік, винахідник, засновник компанії "Сіменс".

1877 - Микола Дмитрович Леонтович, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог.

1893 - Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник (Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ).

1903 - Євген Петров (Євген Петрович Катаєв), російський письменник (12 стільців, Золоте теля).

1908 - Ростислав Янович Плятт, російський театральний і кіноактор (Сімнадцять миттєвостей весни).

1915 - Курт Юргенс (Курд Йоргенс), німецький кіноактор (Шпигун, котрий мене любив, І створив бог жінку, Найдовший день).

1946 - Володимир Бистряков, український піаніст, композитор (Куда уехал цирк, Остров сокровищ).

1957 - Стів Бушемі, американський актор (Підпільна імперія, Кінець кохання, Монстри, Великий таточко, Армагеддон, Втеча з Лос-Анжелеса, Відчайдушний, Кримінальне чтиво, Скажені пси).

1967 - Деймі Фокс (Ерік Марлон Бішоп), американський актор, лауреат «Оскара» ("Рей" [2005], "Співучасник", "Законослухняний громадянин").

Померли

1048 - Біруні (Абу Рейхан Мухаммед ібн-Ахмад аль-Біруні), середньоазіатський вчений-енциклопедист (Введення в елементи астрологічного мистецтва, Пам'ятники минулих поколінь).

1250 - Фрідріх II (Фрідріх Штауфен), німецький король (1212-50 рр.), імператор Священної Римської імперії (1220-50 рр.), король Сицилії (1197-1250 рр.); внук Фрідріха I Барбаросси і корля Сицілії Рожера II, керівник Шостого Хрестового походу (1228-29 рр.).

1466 - Донателло (Донато ді Нікколо ді Бетто Барді), італійський скульптор епохи раннього Відродження.

1521 - Мануел I (Мануел Щасливий), 14-й король Португалії (1495–1521 рр.) з Авівської династії.

1565 - Конрад Геснер, швейцарський природодослідник, автор першої зоологічної енциклопедії "Історія тварин".

1754 - Махмуд, султан Османської імперії (з 1730 р.).

1904 - Микола Васильович Скліфосовський, український хірург; організатор медичного факультету при університеті в Одесі.

1944 - Василь Васильович Кандинський, німецький художник-абстракціоніст (Перша абстрактна акварель, Ніч, Композиція IV, Композиція X, Небесна блакить), графік і теоретик мистецтва.

1947 - Микола Костянтинович Реріх, російський художник-символіст, археолог, мандрівник, письменник (Ворота в майбутнє, Серце Азії).

1955 - Антоніо Егас Моніш, португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лауреат Нобелівської премії (1949) в галузі медицини за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія).

1963 - Василь Андрійович Симоненко, український поет ("Тиша і грім", "Земне тяжіння"), прозаїк ("Вино з троянд").

1975 - Торнтон Уайдлер, американський письменник, драматург ("Наше місто", "Кабала", "Березневі іди", "Восьмий день").
Наверх