Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 31 гру 2016 15:21

Цей день в історії. Останній день року, демонстрація винаходу Едіссона, перший політ надзвукового пасажирського літака, розпад Чехословаччини, початок правління Путіна в Росії, народження Петра Могили і Гната Хоткевича. 31 грудня.

Цей день в історії. Останній день року, демонстрація винаходу Едіссона, перший політ надзвукового пасажирського літака, розпад Чехословаччини, початок правління Путіна в Росії, народження Петра Могили і Гната Хоткевича. 31 грудня.366-й день року за Григоріанським календарем - останній день року. Іменинники - Вікторія, Зоя, Марк, Михайло, Модест, Севастіан, Семен (Симеон), Флор (Фрол). В Японії відзначають День великого очищення, в Азербайджані - День солідарності азербайджанців, а в Демократичній Республіці Конго - День республіки.

192 - В результаті змови убито Коммода, 31-річного римського імператора, сина імператора-філософа Марка Аврелія. Коммод, корумпований, самозакоханий правитель, мало переймався державними справами і увійшов у історію як перший імператор, що як гладіатор вийшов на бій зі справжніми гладіаторами і дикими звірами. Володіючи надзвичайною фізичною силою, Коммод виходив переможцем у 735 двобоях, однак став жертвою змови своєї коханки і начальника імператорської охорони.

1347 - Згідно з повідомленням хронік, пандемія чуми, яка охопила Азію, Європу та Північну Африку, досягла Генуї. За два десятиліття «Чорна смерть» привела до загибелі більше 70 мільйонів людей у світі, що наклало відбиток на історію, економіку, культуру і генетичний склад людства.

1600 - Намагаючись протистояти голландському домінуванню у сфері торгівлі з азіатськими державами, англійська королева Єлизавета I надала монопольну привілею на право торгівлі зі Східною Індією створеній у 1599 році лондонськими купцями Ост-Індській компанії. У 1609 році привілея була підтверджена "навічно".

1775 - Невдачею закінчилась спроба американських військ під керівництвом генералів Бенедикта Арнольда і Річарда Монгомері взяти штурмом укріплене канадське місто Квебек-сіті. Під час першої ж атаки Монтгомері був убитий, а до кінця дня англійці під керівництвом Гая Карлтона не тільки зуміли вистояти за фортифікаційними спорудами, але й перейти в контратаку і змусити американців рятуватись втечею. Під Квебеком загинуло і було поранено 60 американців і більше 400 взято в полон. Поранений в ногу генерал Арнольд зумів переправити рештки своїх війська через ріку Св. Лаврентія на американську територію. Менш, ніж через 5 років Бенедикт Арнольд за хабар у розмірі 20 тисяч фунтів здав без бою стратегічно важливий форт Вест-Пойнт, а після виявлення зради був змушений відкрито перейти на бік англійців і решту періоду англо-американської війни воювати проти своєї країни, якій він вірно служив не одне десятиліття.

1793 - Перший державний секретар (міністр закордонних справ) США Томас Джефферсон подав у відставку після ряду конфліктів з міністром фінансів Александром Гамільтоном. Джефферсон, прихильник якомога більшої самостійності штатів, звинуватив Гамільтона у втручанні в сферу зовнішньої політики і пробританську орієнтацію. Через вісім років Джефферсон став третім президентом США.

1807 - Празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.

1808 - Французький вчений Жозеф Луї Гей-Люсак сформулював один із газових законів, що сьогодні носить його ім'я, - всі прості гази змішуються між собою в простих кратних відношеннях.

1851 - Австрійський імператор Франц Йосиф своїм указом відмінив дію конституції 1849 року. В основу нового урядового курсу були покладені принципи неоабсолютизму, що перетворив спадкові володіння Габсбургів в бюрократично-централізовану державу, з всесильним чиновницьким апаратом, цензурою друку, всюдисущою поліцією і диктатурою воєнщини.

1857 - Указом англійської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.

1879 - У передмісті Нью-Йорка американський винахідник Томас Алва Едіссон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.

1917 - Раднарком Росії визнав незалежність Фінляндії, проголошену три тижні перед тим.

1925 - У Москві закінчив роботу XIV з'їзд РКП(б), на котрому було прийнято курс на індустріалізацію, групою Сталіна-Бухаріна отримано перемогу над опозицією Каменєва-Зінов'єва-Крупської і Російську Компартію більшовиків перейменовано у Всесюзну Комуністичну партію більшовиків (скорочено - ВКП(б)).

1942 - У Баренцевому морі відбувся «Новорічний бій» між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабкіші англійські сили (2 крейсера, 5 есмінців і кілька легкоозброєних судів) змогли відігнати німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). У результаті цього Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Редера.

1944 - Тимчасовий комуністичний уряд Угорщини офіційно оголосив війну Німеччині, що поклало край тривалому, почасти вимушеному, почасти добровільному співробітництву Угорщини з країнами осі Рим-Берлін-Токіо.

1968 - Свій перший політ здійснив перший у світі радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144. Це сталось за декілька місяців до першого польоту англо-французького літака "Конкорд", на який Ту-144 був вражаюче схожий. Зроблений за краденою констуркторською документацією, наспіх, з єдиною метою випередити Захід, Ту-144 виявився вкрай невдалим літаком. Він дороблявся протягом наступних п'яти років, однак після катастрофи в червні 1973 на Паризькому авіашоу в Ле-Бурже, що привела до загибелі 9-х людей, жоден його екземпляр так і не був куплений жодною з авіакомпаній. На внутрішніх лініях в СРСР Ту-144 виконав лише близько ста польотів і після ряду авіакатастроф був знятий з виробництва.

1969 - Джимі Хендрікс зі своєю новою групою "Band of Gypsies" випустив перший і єдиний диск з однойменною назвою. Два роки перед тим він працював з групою Jimi Hendrix Experience, з якою здобув світове визнання і записав сьогодні вже класичні композиції "Purple Haze", "Foxy Lady" і "The Wind Cries Mary." Другий альбом "Band of Gypsies II" був випущений в 1986 році вже по смерті гітариста-віртуоза, котрий помер в 1970 році від передозування наркотиків.

1978 - В переддень офіційного визнання комуністичного уряду Китайської Народної Республіки приспущено американський прапор на посольстві в Тайпеї і тайванський на посольстві у Вашингтоні - після 30 років співробітництва США і Тайвань перевали дипломатичні стосунки.

1992 - Припинила своє існування створена 74 років перед тим спільна держава чехів і словаків - Чехословаччина.

1993 - Покінчив життя самогубством повалений у січні і змушений емігрувати президент Грузії Звіад Гамсахурдіа.

1994 - В ході Першої чеченської війни російські війська чотирма бронетанковими колонами почали штурм Грозного. Однак бронетанкова атака була малоефективною в міських умовах, зазнала невдачі і до 3 січня майже російські сили були знищені, а решта (яка відчувала нестачу боєприпасів, їжі і питної води) здалася в полон.

1999 - Об 11-й годині ранку Борис Миколайович Єльцин у присутності патріарха Алексія II передав Володимиру Володимировичу Путіну символи президентської влади, а о 12-й по телебаченню було передано запис звернення президента Росії до росіян, в якому він виклав мотиви свого кроку і попросив у народу вибачення за те, що багато надій росіян не збулись. Відставка Єльцина стала першим за 400-літню історію Росії випадком, коли її правитель добровільно і в повній відповідності до закону склав з себе владні повноваження.

1999 - Після 85 років протекторату над Панамським каналом, США, згідно з договором 1977 року, пердали його під контроль уряду Панами.

2004 - У столиці Тайваню відбулась здача в експлуатацію хмарочоса «Тайбей 101». Збудований в 2003 році, він має 101 поверх і висоту 509 метрів (зі шпилем). На момент відкриття був найвищою будівлею у світі; сьогодні «Тайбей 101» - друга за висотою будівля світу після Бурдж-Халіфа в Дубаї.

Народились

1378 - Калікст III (Альфонсо Борджиа), 209-й папа римський (1455-1458 рр.); дядько папи Олександра VI.

1491 - Жак Картьє, французький мореплавець; поклав початок французької колонізації Північної Америки і один з першовідкривачів Канади.

1550 - Генріх Гіз, французький герцог, керівник Католицької ліги, один з ініціаторів Варфоломіївської ночі.

1596 - Петро (Семенович) Могила, український церковний і культурний діяч, богослов (Євангеліє учительне, Требник, Літос альбо Камінь), митрополит київський (з 1632 р.), засновник Лаврської школи (1631), на базі якої було створено Києво-Могилянську Колегію (1632).

1869 - Анрі Матісс, французький художник і графік, визначний представник фовізму (Акваріум з червоними рибками, Човен).

1877 - Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.

1880 - Джордж Маршалл, американський генерал, голова об'єднаного штабу союзників у роки 2-ї Світової війни, держсекретар США (1947); розробив програму економічного відродження післявоєнної Європи ("план Маршалла"), лауреат Нобелівської премії миру (1953).

1933 - Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона).

1935 - Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, король Саудівської Аравії (з 2015 р.).

1937 - Ентоні Гопкінс, валлійський актор, лауреат премії «Оскар» (Мовчання ягнят [1991]; Диявол і Деніель Уебстер, Червоний дракон, Ганнібал, Місія неможлива 2, Інстинкт, Маска Зорро, Легенди осені, Дракула).

1938 - Паоло Вілладжо, італійський актор (Сенйор Робінзон, Фантоцци, Фантоцци проти всіх).

1941 - Александр Чепмен Фергюсон, шотландський футболіст, тренер («Манчестер Юнайтед»).

1942 - Енді Саммерс (Сомерс), англійський рок-музикант, співак (The Police: Can’t Stand Losing You, Roxanne, Message in a Bottle, Walking on the Moon, Don’t Stand So Close to Me, Invisible Sun, Every Breath You Take).

1943 - Бен Кінгслі (Крішна Бханджи), британський актор індійського походження, лауреат премії «Оскар» (Ганді [1982]; Тріумф кохання, Зізнання, Багсі, Список Шиндлера, Вбивці серед нас, Ленін: поїзд).

1948 - Донна Саммер (Ладонна Гейнс), американська поп-співачка, "королева диско", лауреат "Греммі" (Last Dance [1978], Hot Stuff [1979], He’s a Rebel [1983], Forgive Me [1984]; Love to Love You Baby, I Feel Love, Bad Girls, She Works Hard for the Money, On the Radio, No More Tears).

1959 - Вел (Едвард) Кілмер, американський актор (Червона планета, Святий, Бетмен назавжди, Привид і Темрява, Сутичка, Справжня Маккой, Убий мене знову).

1965 - Віктор Франкович Павлік, український співак.

1972 - Джо Макінтаєр (Джозеф Малрі Макінтаєр), американський поп-співак (New Kids on the Block).

1977 - Псай (Пак Че Сан), корейський співак і композитор (Gangnam Style).

1979 - Андрій Володимирович Хливнюк, український музикант, співак («Бумбокс»).

Померли

192 - Луцій Елій Аврелій Коммод, римський імператор (177-192 рр.), син імператора Марка Аврелія; перший імператор, що вийшов на арену для бою із дикими звірами, перший імператор, що брав участь у боях як гладіатор (виходив на арену і перемагав 735 разів).

335 - Сильвестр I, тридцятий третій Папа Римський (314-335 рр.); його ім'ям названо лицарський орден Святого Сильвестра.

1384 - Джон Вікліф, англійський теолог-реформатор, перекладач Біблії англійською мовою.

1557 - Жак Картьє, французький мореплавець; поклав початок французької колонізації Північної Америки і один з першовідкривачів Канади.

1877 - Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі.

1993 - Звіад Гамсахурдіа, грузинський політичний і державний діяч, письменник, дисидент, перший Президент Грузії (1991—1992).

1999 - Соломія Дмитрівна Павличко, українська письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, автор праць з історії фемінізму («Фемінізм: статті, дослідження, бесіди та інтерв'ю»). Дочка Дмитра Павличка.
Наверх