Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 02 січ 2017 17:21

Цей день в історії. Перша постановка "Летючого голландця" Вагнера, захоплення Порт-Артура, патент на кондиціонер, день народження Платона Симиренка, Айзека Азимова, Євгена Рудакова та Олександра Шовковського. 2 січня.

Цей день в історії. Перша постановка "Летючого голландця" Вагнера, захоплення Порт-Артура, патент на кондиціонер, день народження Платона Симиренка, Айзека Азимова, Євгена Рудакова та Олександра Шовковського. 2 січня.2-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 363 дні. Іменинники - Георгій, Гнат, Данило, Іван, Юрій. В Іспанії відзначають День Гранади, в Гаїті - День героїв, у Швецарії - День Бертольда, засновника міста Берн.

69 - Римські легіони у Верхній Німеччині, в Колонії Агріппіна (сучасний Кьольн) проголосили імператором (в противагу вже діючому імператору Гальбі) легата Авла Вітеллія. Його також визнали легіони в Іспанії, Галлії та Британії.

1492 - Християнські війська іспанських монархів короля Фердинанда V та королеви Ізабелли I захопили королівство Гранада, останнє державне утворення маврів у Іспанії.

1557 - У Флоренції поховано Якопо Понтормо (справжнє прізвище - Карруччі), 63-літнього італійського художника, одного з основовположників маньєризму (Покладення в труну).

1611 - У замку Битчанський Град (нині - Словаччина) почався суд над графинею Елізабет Баторі, звинуваченою у тортурах і масових вбивствах молодих дівчат. Її було засуджено до смертної кари, проте через знатне походження, вирок було замінено на пожиттєве ув'язнення у власному замку Чахтице, де вона померла через три роки.

1769 - У Лондоні відбулось перше засідання Королівської Академії Художеств, створення якої було схвалене королем в 1768 році. Першим президентом Академії став Джошуа Рейнольдс, котрий очолював її до 1792 року.

1843 - У Дрезденській придворній опері, відбулася перша постановка опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець».

1864 - У Лондоні на стадіоні парку Бетерсі відбувся перший матч під егідою Футбольної асоціації Англії, в якому грали команди набрані з різних клубів Лондона. Основною задачею гри було тестування нових футбольних правил, створених секреарем асоціації Ебенезером Морлі.

1882 - Американський промисловець Джон Девісон Рокфеллер створив трест "Стандарт ойл" - об'єднання 40 нафтодобувних акціонерних товарист, які або вже належали компанії "Стандарт ойл" (заснована в 1870 році) або контролювались нею. До кінця 19 століття "Стандарт ойл" монополізувала перегонку, переробку і продаж нафти та нафтопродуктів у США; у 20-і роки 20-го століття вона була другою серед найбільших монополістичних груп країни.

1905 - В ході Російсько-японської війни стратегічно важлива військова база Порт-Артур, розташована на території Китаю, захоплена японськими військами під керівництвом адмірала Хейхачіро Того. Це була перша із цілого ряду поразок російських військ, котрі кардинально змінили хід війни, що закінчилась у вересні поразкою Росії і підписанням Портсмутського мирного договору.

1906 - Американець Вілліс Кар'є отримав патент на пристрій "для переробки повітря", пристрій який згодом став першим у світі кондиціонером.

1921 - Після тривалої перерви в Ленінграді знову відкрито для загального огляду картинну галерею Ермітажа.

1936 - На засіданні Американської асоціації сприянню передовим науковим розробкам у місті Сент-Луїс (штат Міссурі) Володимир Зворикін та Джордж Мортон продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових та інфрачервоних променів і спеціальний пристрій, що перетворював промені, які йшли від рухомої картинки, в потік електронів. Це був чи не найважливіший крок у створенні телебачення - катодні трубки й сьогодні використовуються в телевізорах і моніторах.

1942 - В ході Другої Світової війни, японці захопили столицю Філіппін місто Маніла і розпочали бомбардування Сінгапура. 11 січня вони зайняли столицю Малайзії Куала-Лумпур, а 16-го - розпочали окупацію Бірми.

1959 - У Радянському Союзі в бік Місяця здійснено запуск першої космічної ракети з автоматичною міжпланетною станцією "Луна 1" - вперше досягнуто другої космічної швидкості, необхідної для міжпланетних польотів.

1971 - Американський хіт-парад очолив альбом Джорджа Харрісона «All Things Must Pass»; у Британії в грудні він піднявся на четверте місце. Харрісон став першим із екс-бітлів, хто добився подібного успіху після розпаду групи.

1993 - Співголови міжнародної конференції з колишньої Югославії Сайрус Венс і Дейвід Оуен оголосили про завершення розробки плану з урегулювання воєнного конфлікту в Бостії і Герцоговині. План передбачав створення центрального уряду і утворення 10 автономних провінцій за етнічними, географічними та історичними критеріями - трьох сербських, трьох хорватських, трьох мусульманських і однієї змішаної. План був прийнятий сербами і хорватами, але відкинутий мусульманами.

1998 - Microsoft оголосила про придбання інтернет-компанії Hotmail, однієї з ведучих служб, що надавала послуги безплатної електронної пошти.

Народились

1765 - Чарльз Хатчет, англійський хімік; у 1801 році відкрив хімічний елемент ніобій.

1821 - Платон Федорович Симиренко, український цукрозаводчик, меценат.

1823 - Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед (1870).

1896 - Дзига Вертов (Денис Кауфман), російський режисер ("Шагай, Совет!", "Шоста частина світу", "Річниця революції").

1920 - Айзек Азимов, американський біохімік, письменник, працював у жанрі наукової фантастики ("Я Робот", "Зародження", "Фундамент та Імперія", "Самі боги", "Всесвіт").

1928 - Галина Гілярівна Яблонська, українська актриса.

1937 - Віктор Леонідович Ільченко, артист естради, багаторічний партнер Романа Карцева.

1940 - В'ячеслав Кирилович Іваньков, російський кримінальний авторитет ("Япончик").

1942 - Євген Васильович Рудаков, український футболіст, воротар київського "Динамо", віце-чемпіон Європи (1972), володар Кубка кубків УЕФА (1975).

1947 - Олександр Іванович Тихонов, російський спортсмен, чотириразовий Олімпійський чемпіон з біатлону (1968, 72, 76, 80 рр.).

1957 - Джоанна Пакула, американська актриса польського походження (Мистецтво вбивства, Вірус, Повелитель часу, Чоловіки й коханці, Помічені смертю, Парк Горького).

1963 - Сергій Вікторович Жигунов, російський кіноактор («Гардемарини, вперед!», «Моя прекрасна няня»).

1964 - Арсен Борисович Аваков, український політичний і громадський діяч, народний депутат України 7-го і 8-го скликань.

1965 - Борис Михайлович Тодуров, український лікар-кардіохірург, доктор медичних наук, професор, директор Київського міського центру серця. 2 березня 2001 року провів першу в Україні операцію з пересадки серця.

1966 - Тіа Каррере (Алтеа Янаїро), американська актриса ("П'ять тузів", "Налякане місто", "Вершина світу", "Правдива брехня 2, "Світ Уейна", "Харлі Девідсон і ковбой Мальборо").

1968 - Куба Гудінг-молодший, американський актор ("В тіні", "Щурячі перегони", "Перл Харбор", "Людина честі", "Втрачаючи Ісайю", "Куди ведуть мрії", "Джеррі Макгайер", "Інстинкт").

1969 - Крісті Ніколь Терлінгтон, американська супермодель (Calvin Klein).

1975 - Олександр Володимирович Шовковський, український футболіст-воротар "Динамо" Київ.

Померли

1831 - Бартольд Георг Нібур, німецький історик.

1833 - Серафим Саровський (Прохор Ісидорович Мошнін), ієромонах Саровського монастиря, один з найшанованіших російських святих.

1892 - Джордж (Бідель) Ейрі, англійський астроном і математик; виявив явище астигматизму людського ока, розробив сучасну теорію райдуги і теорію дифракції телескопів.

1938 - Михайло Андрійович Коссак, український композитор, диригент і музикознавець, педагог.

1950 - Еміль Янінгс, німецький актор, перший володар призу Американської кіноакадемії «Оскар» за кращу чоловічу роль (Анна Болейн, Останній наказ).

1994 - Жан Луї Барро, французький актор і режисер (Діти райка, Мадмуазель доктор).

2011 - Пітер Вільям Постлетуейт, британський актор («Місто злодіїв», «Звичайні підозрювані», «В ім'я батька», «Битва титанів», «Омен»).
Наверх