Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 03 січ 2017 21:38

Цей день в історії. Створення Донського козацтва, початок епохи реформ в Японії, перші наручні електричні годинники, народження Джона Толкіна і Міхаеля Шумахера. 3 січня.

Цей день в історії. Створення Донського козацтва, початок епохи реформ в Японії, перші наручні електричні годинники, народження Джона Толкіна і Міхаеля Шумахера. 3 січня.3-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 362 дні. Іменинники - Петро, Прокіп, Уляна, Юлія (Юліанія, Юліана), Фемістокл, Феофан. В Буркіна-Фасо візначають День революції.

898 - У фортеці Ла Фер на ріці Уаза на півночі Нейстрії у віці 38-и років помер король західних франків Ед Паризький з династії Робертинів, перший, як вважається французький король, чиї нащадки заснували королівську династію Капетингів, що як Валуа, Бурбони та Орлеанська династія правили Францією до середини XIX століття.

1521 - Папа римський Лев X спеціальною буллою "Decet Romanum Pontificem" відлучив від римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію ним в 1517 році 95-и тез про фінансові зловживання в церкві. У березні 1521 року на засіданні рейхстагу у Вормсі в присутності імператора Священної Римської імперії Карла V Лютеру було надано можливість зректися своїх поглядів, але він ще раз обгрунтував їх, завершивши словами: "На цьому я стою і не можу інакше". У відповідь рейхстаг заборонив поширення та читання творів Лютера, а Карл V видав едикт про арешт Лютера. Проте він так і не був виконанний завдяки саксонському курфюсту Фрідріху Мудрому, котрий взяв Лютера під свій захист у замку Вартбург.

1570 - Офіційна дата створення Донського козацтва, повязана з видачею Іваном Грозним грамоти донським козакам.

1825 - Шотландський фабрикант, соціаліст-утопіст за переконаннями, Роберт Оуен купив у штаті Індіана (США) 30 тисяч акрів землі з метою заснувати на ній комуну під назвою "Нова гармонія". На практиці реалізація ідеї про справедливу та раціональну організацію праці завершилась фінансовим крахом.

1868 - Спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, що спирався на знать і самураїв з периферійних регіонів, позбавив влади сьогуна Токугаву Йосінобу і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сьогунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу. Молодий імператор, прийнявши ім'я Мейдзі, створив сильну армію і флот, відмінив феодальну систему земельних стосунків, централізував владу, розділивши країну на префектури, реформував освіту і надав народу право участі в обговоренні питань управління державою. Індустріалізація і мілітаризація Японії дала можливість їй увійти в 20-е століття в якості однієї із найпотужніших світових держав.

1919 - Війська російської Червоної армії захопили Харків і встановили владу Тимчасового радянського уряду України на чолі з Георгієм П'ятаковим.

1924 - Через два роки після відкриття британською експедицією Говарда Картера місця захоронення єгипетського фараона Тутанхамона поблизу міста Луксор, вдалось знайти головний скарб - кам'яний саркофаг віком близько 3 тисяч років, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з яких, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього Тутанхамона.

1957 - Після 11 років розробок американська компанія Hamilton Watch представила перші в світі наручні електричні годинники. В наступне десятиліття вони мали шалений успіх не тільки завдяки технологічній новизні, але й завдяки нестандартній асиметричній формі.

1959 - Через 218 років після відкриття європейцями і через 92 роки після придбання у Росії за ціною 2 центи за акр Аляска стала 49-м штатом США.

1961 - Як результат загостреня стосунків із прокомуністичним режимом Фіделя Кастро і безпосередньо після його вимоги скоротити американський дипкорпус на Кубі, котрий на думку Кастро виконував шпигунські функції, США закрили американське посольство в Гавані і розірвали дипломатичні стосунки з Кубою.

1968 - У Чехословаччині відбулась зміна керівництва - на засіданні ЦК КПЧ перший секретар Компартії Чехословаччини Антонін Новотний оголосив про свою відставку. Першим секретарем ЦК КПЧ був обраний Александр Дубчек. Після того як 30 березня президентом Чехословаччини став Людвік Свобода у країні почались широкомаштабні реформи ("Празька весна").

1969 - Близько 30 тисяч копій альбому Джона Леннона і Йоко Она "Two Virgins" конфісковано поліцією аеропорту міста Нью-Арк на підставі твердження, що фото на обкладинці альбому, що зображало оголених Леннона і Оно, є порнографічним.

1992 - О 18-00 в громадянській війні в Югославії почалось 15-е по рахунку перемир'я. Однак, вже наступного ранку югославська авіація нанесла бомбові удари по Західній Славонії (Хорватія), а просербські воєнізовані загони обстріляли східнославонські міста Осієк і Валпово, незважаючи на те, що угода про припинення вогню була досягнута при посередництві спеціального посланця ООН Сайруса Венса.

1992 - Україна встановила дипломатичні стосунки з США.

1993 - У Москві президент Росії Борис Єльцин і президент США Джордж Буш-старший підписали договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), який передбачав зменшення до 2003 року кількості ядерних боєголовок на 3500 з американського боку і на 3 тисячі - з російської. Причина несподіваної поступливості Росії крилась у скрутному фінансово-економічному положенні в країні і сподіваннями отримати від країн Заходу і США значні кредити та інвестиції.

1996 - Компанія Motorola почала продаж телефону моделі StarTAC, який став одним з перших мобільних телефонів і першим мобільним фліп-апаратом, який отримав широке поширення, - всього їх було продано близько 60 мільйонів штук.

2000 - У ФРН проти колишнього канцлера країни і лідера партії ХДС Гельмута Коля порушено кримінальну справу у зв'язку із скандалом про "чорні фонди" ХДС, на які надходили незадекларовані грошові суми.

2001 - Хіларі Родхем Клінтон, дружину 34-го президента США Білла Клінтона, приведено до присяги сенатора від штату Нью-Йорк.

2013 - Українська жіноча збірна з біатлону в естафетній гонці 4х6 км виграла золото на етапі Кубка світу. Український квартет складався з Юлії Джими, Валентини Семеренко, Олени Підгрушної та Віти Семеренко.

2015 - В нігерійському місті Бага на північному сході країни ісламістська терористична організація «Боко харам» почала масові вбивства - до 7 січня було знищено близько 2 тисяч місцевих жителів.

Народились

106 до н.е. - Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник ("Про обов'язки", "Про славу", "Про філософію").

1876 - Вільгельм Пік, співзасновник Німецької Комуністичної партії, перший президент Німецької Демократичної Республіки (1949-60 рр.).

1892 - Джон (Рональд Руел) Толкін, англійський філолог, письменник ("Гоббіт", "Володар перснів", "Сільмарілліо"), один із фундаторів жанрового різновиду фантастики – фентезі.

1895 - Борис Миколайович Лятошинський, український композитор, педагог, диригент ("Золотий обруч", "Слов'янський концерт", "Гражина", "Пори року").

1906 - Олексій Григорович Стаханов, донецький шахтар, ініціатор масового руху "новаторів" виробництва.

1929 - Серджио Леоне, італійський сценарист, кінорежисер ("Якось в Америці", "Мене звати Ніхто", "Жменя доларів", "Якось на Дикому Заході", "Сім месників").

1930 - Роберт Лоджия, американський актор ("День незалежності", "Озброєний та небезпечний", "Обличчя зі шрамом", "Психо 2", "Офіцер та джентельмен").

1939 - Боббі Халл (Роберт Марвін Халл), канадський хокеїст, дворазовий володар Кубка Стенлі (1965, 1966 рр.), ("Chicago Blackhawk", 1957-72 рр.).

1946 - Джон Пол Джонс (Болдуїн), рок-музикант (Led Zeppelin: "Whole Lotta Love", "Ramble On", "Immigrant Song", "Since I’ve Been Loving You", "Black Dog", "The Battle of Evermore", "Stairway to Heaven").

1956 - Мел (Колумсіл Жерар) Гібсон, австралійський кіноактор, режисер, продюсер, лауреат премії «Оскар» ("Хоробре серце" [1995]; "Божевільний Макс", "Смертельна зброя", "Мейверік", "Без обличчя", "Теорія змови", "Викуп", "Чого хочуть жінки").

1969 - Міхаель Шумахер, німецький автогонщик, семиразовий чемпіон світу у перегонах серії "Формула-1" (1994, 1995, 2000-04).

Померли

236 - Антер, дев'ятнадцятий Папа Римський (235-236 рр.).

898 - Ед (Одо) I Паризький, граф Парижу, король Західно-Франкського королівства (888-98 рр.) з династії Робертинів (Капетингів); син Роберт Сильного, родоначальника династії.

1322 - Філіпп V (Філіпп Довгий), король Франції (1312–1322 рр.) з династії Капетингів; син Філіпа IV Красивого, короля Франції, та Жанни Шампанської, королеви Наварри, брат Людовика X Сварливого і Карла IV Красивого.

1501 - Нізамаддін Мір Алішер Навої, узбецький поет ("Хамсе"), мислитель, державний діяч.

1875 - П'єр Лярусс, французький лексикограф, енциклопедист, укладач знаменитого "Словника Лярусса".

1923 - Ярослав Гашек, чеський письменник ("Пригоди бравого солдата Швейка").

1967 - Джек Рубі (Джек Леон Рубінштейн), американський гангстер; вбивця Лі Харві Освальда.

1979 - Конрад Ніколсон Хілтон, американський підприємець, засновник мережі готелів Hilton.

2000 - Віктор Михайлович Колотов, український футболіст, володар Кубка кубків і Суперкубка (1975, у складі "Динамо" Київ), віце-чемпіон Європи; тренер.
2008 - Олександр Гаврилович Абдулов, російський актор театру і кіно ("Убити дракона", "З коханими не розлучайтесь", "Геній", "Некст").

2014 - Григорій Романович Кохан, український кінорежисер (Народжена революцією, Убити шакала).
Наверх