Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Фотоновини / Суспільство / Цей день в історії 28 січ 2017 00:42

25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.

25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.Невід`ємним атрибутом будь-якої країни є державний прапор. Символом неподільної, унітарної та суверенної України є блакитно-жовте полотнище.

Однак, наш прапор не завжди мав такий вигляд. Його еволюція відображає багатовікові процеси розвитку України як держави, а українців – нації, що відбулася.

В добу Київської Русі прапори були здебільшого червоного кольору – найбільш зручного для передачі сигналу під час бою. Ці стяги були трикутно-клинової форми, на яких зображувалися князівські знаки. Відомостей про них мало, проте точно відомо, що князь Володимир Великий мав власний герб – золотий тризуб на синьому фоні. Чи могло це слугувати концепцією майбутнього національного прапора? На це питання намагались знайти відповідь безліч істориків. Можливо, саме так воно і є, адже поєднання синього та жовтого кольорів в історії України ми зустрічаємо доволі часто.

Відомо, що в 13-му столітті золотий лев на синьому тлі прикрасив герб сина Данила Галицького – Лева (на його честь отримав свою назву Львів). Потім синьо-жовті кольори майнули в Грюнвальдській битві 1410 року, де поруч з литовцями і смоленцями у складі польської армії билися галичани. А вже в 15-16 століттях їх почали використовувати в гербах українських міст, особливо тих, хто отримав Магдебурзьке право.

У козацьку добу прапори мали прямокутну або так звану скошену форму. Традиційними мотивами козацьких знамен були блакитні полотнища з золотими чи жовтими зображеннями гербів, небесних світил, зброї, постатей святих тощо. Лицева сторона полкових і сотенних корогв була національною емблемою з зображенням козака у золотому чи жовтому щитовому полі на блакитному полотнищі, а зворотна – полковою чи сотенною емблемою відповідного кольору з встановленим зображенням.

У березня 1848 року в Австрійській імперії вибухнула революція, так звана «Весна народів». Ці події стали поштовхом для українського національно-визвольного руху. У квітні того ж року в місті Львів було створено Головну Руську Раду, яка відновила використання герба Руського королівства (Галицько-Волинської держави) ХІІІ-XIV століття з зображенням золотого лева на синьому фоні. Національними прапорами вважалися синьо-жовті та жовто-сині біколори (вживалися обидва варіанти).

Протягом 1918-1920 р. в УНР (Українська Народна Республіка) національний прапор було двічі перевернуто. Спочатку це зробив Михайло Грушевський – голова Центральної Ради та перший президент України. Будучи істориком, він уважно вивчив весь матеріал стосовно прапорів, які існували на території України і прийшов до висновку, що в традиціях наших предків прапор повинен бути з блакитним фоном і золотим малюнком на ньому. Саме таким, до речі і був перший варіант державного прапора, запропонований Грушевським – блакитне полотнище з жовто-золотими зірками на ньому. Кількість зірок мала відповідати числу українських земель, що об'єдналися в одну державу. Чому Грушевський згодом відмовився від своєї ідеї – незрозуміло. Але коли мова зайшла про біколор, він наполіг саме на тому, щоб жовтий колір, відповідно до канонів геральдики, розташовувався зверху.

За гетьмана Скоропадського український прапор виглядав наступним чином: блакитна смуга вгорі, а жовта – внизу. Навіщо він це зробив – невідомо. Однією із версій є те, що Скоропадський був членом масонської ложі «Молода Україна», а згідно символіки «вільних каменярів» над світом панує «знак води», ну а вода, зрозуміло, якого кольору.

В радянській Україні синьо-жовті кольори прапора були замінені яскраво червоним кольором. Звичайно, більшості українців це не подобалося, адже окрім заборони національної символіки, репресіям, з боку центральної кремлівської влади, піддавалося все українське.

Довший час перебуваючи у підпілля, український прапор знову замайорів 14 березня 1990 року в містечку Стрий, а через дев'ять днів – над Тернопільською міською Радою, потім у Львові, Івано-Франківську та Житомирі, а через деякий час синьо-жовта хвиля патріотизму докотилася до столиці, де в липні 1990 року над Київрадою також було піднято наш легендарний прапор.

23 серпня 1991 року група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор у сесійну залу Верховної Ради. Якраз до цієї події і прив`язаний Указ Президента України Леоніда Кучми «Про День Державного Прапора України» № 987/2004. На сьогоднішній день, цей прапор, як реліквія, урочисто зберігається під склом в музеї ВРУ.

28 січня 1992 року Верховна рада України ухвалила постанову "Про державний прапор України", затвердивши Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору.
25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.25 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ УХВАЛИЛА ПОСТАНОВУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ.
Наверх