Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 13 бер 2017 19:52

Цей день в історії. Відкриття Урану, дебют "Дядька Сема", Куренівська трагедія, перший єзуїт на папському престолі. 13 березня.

Цей день в історії. Відкриття Урану, дебют "Дядька Сема", Куренівська трагедія, перший єзуїт на папському престолі. 13 березня.72-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 293 дні. Іменинники - Василь, Кіра, Марина, Микола, Нестор.

1516 - Карл Габсбург, син Філіпа Красивого і Хуани Божевільної, після смерті діда, короля Фердинанда II Арагонського, регента Кастілії, проголошений королем Іспанії, хоча офіційно титул «король Іспанії» першим став носити лише його сін Філіп II. Карл, який народився і виріс в Нідерландах, зовсім не знав іспанської мови. Він приїхав в Іспанію в 1517 році, оточений фламандськими радниками, які зайняли найважливіші державні посади. Через два роки Карл був обраний імператором Священної Римсьої імперії і в травні 1520 року виїхав до Німеччини. Своїм намісником він залишив кардинала Адріана Утрехтського.

1569 - Під час битви біля Жарнака в ході 3-ї Релігійної війни у Франції Людовик I Бурбон, принц де Конде, вождь французьких гугенотів потрапив у полон і був вбитий.

1781 - Англійський астроном Вільям Гершель при допомозі власноручно cконструйованого телескопа відкрив Уран, сьому планету Сонячної системи. Це було перше відкриття планети, здійснене у новітній час. Використання телескопа дозволило Гершелю встановити, що спостережуваний об'єкт є саме планетою, а не зіркою чи кометою, як вважалось до того.

1809 - Рішенням імперської ради шведського короля Густава IV Арнольда, за час правління якого Швеція зазнала великих втрат у війні проти Франції і Росії, позбавлено влади. Новим королем став дядько Густава IV Карл ХIII.

1848 - У Відні, столиці Австрійської імперії, почалось народне повстання. Наступного дня у відставку пішов канцлер Клеменс Меттерніх, а 17 квітня було утворено новий уряд.

1852 - В газеті New York Lantern опубліковано карикатуру, в котрій вперше з'явився персонаж "Дядько Сем", котрий уособлював США. Прототипом зображення послужила реальна людина - Семюель Вілсон, офіцер армії США, котрий брав участь у війні 1812 року.

1868 - Вперше в американській історії Сенат розпочав процедуру імпічменту президента країни - демократа Ендрю Джонсона, який став президентом після вбивства Авраама Лінкольна. Він був звинувачений Конгресом за 11-а пунктами і, зокрема, у порушенні двох законів про обмеження влади президента і неповагу до Конгресу. Розгляд справи про імпічмент тривав до травня, однак під час голосування не було набрано необхідних двох третин для відставки Джонсона і він зберіг свій пост. У 1926 році Верховний суд США визнав закон, у порушенні якого звинувачувався Джонсон, антиконституційним.

1873 - У Глазго за ініціативою восьми футбольних клубів засновано другу в світі футбольну асоціацію - Шотландську. В 1910 году ШФА вступила до ФІФА, а в 1954 році стала однією з 25 засновниць УЕФА.

1881 - У Санкт-Петербурзі бобмбою, кинутою народовольцем Ігнатієм Гриневицьким, був смертельно поранений російський цар (з 1855 р.) Олександр II Романов. Період його правління ознаменований приєднанням до Росії Кавказу, Казахстану, значної частини Середньої Азії, проведенням ряду важливих реформ (відміна кріпацтва, земельна, судова, воєнна реформи); однак останні роки діяльності царя відзначені реакційним внутріполітичним курсом. Новим імператором Росії став другий син Олександра II 36-літній Олександр III. День у день через шість років на нього також було вчинено замах (невдалий) і знову-таки членами терористичної організації "Народна воля". Через півтора місяця п'яти організаторам замаху, в т. ч. і Олександру Ульянову, брату Володимира Ульянова-Леніна, було винесено смертний вирок.

1898 - 13-14 березня у Мінську пройшов I з'їзд Російської соціал-демократичної партії, котрий проголосив її створення.

1938 - Після того, як напередодні німецькі війська увійшли в Австрію, німецький канцлер Адольф Гітлер видав декрет, яким проголосив аншлюс (приєднання) Австрії до Німеччини. У країні було зформовано новий уряд на чолі з лідером астрійських нацистів Артуром Зейс-Інквартом. Проведений 10 квітня плебісцит однозначно підтвердив приєднання Австрії до Німеччини. В результаті Австрія втратила суверенітет і економічну самостійність - рейху було передано золотий запас Державного банку і ряд підприємств; населення рейху зросло на 7 мільйонів чоловік, а Німеччина вийшла безпосередньо до кордонів Італії та Угорщини. Лише в 1945 році, по закінченні Другої Світової війни, аншлюс був денонсований і незалежність Австрії було відновлено.

1961 - У Києві дамба, яка перекривала Бабин Яр, не витримала навантаження і 14-метрова хвиля пульпи зі швидкістю 5 м/с хлинула на Куренівку, зносячи будівлі, людей, транспорт, трупи і залишки трун з довколишніх кладовищ. На площі близько 30 гектарів було знищено все живе. Тіла загиблих витягували впродовж місяця. За офіційними даними, Куренівська трагедія обірвала життя 147 людей, за неофіційними - 1,5-2 тисяч.

1970 - Компанія Digital Equipment анонсувала створення мікрокомп'ютера PDP-11.

1979 - Набула чинності Європейська валютна система - в державах-членах Європейського економічного співтовариства введено європейську грошову одиницю ЕКЮ, через яку мала визначатись вартість кожної з європейських валют зокрема. Передбачалось встановлення твердих обмінних курсів, коливання яких допускалось лише в середині країн.

1983 - Ірландська група U2 впереше очолила британський хіт-парад з альбомом «War».

1988 - Після 24-х років будівництва в Японії між островами Хонсю і Хоккайдо введено в дію найглибший (100 м нижче рівня морського дна) і найдовший діючий у світі тунель «Сенкай» - прокладений під протокою Цугару він має довжину 53,85 кілометри, включаючи 23,3 кілометри у підводній частині.

1990 - З'їзд народних депутатів СРСР прийняв пропозицію Михайла Горбачова щодо створення у країні багатопартійної системи на чолі з сильним президентом.

1996 - У шотладському селищі Данблейн 43-річний Томас Гамільтон, увійшовши до приміщення місцевої початкової школи, розпочав хаотичну стрільбу з чотирьох пістолетів. У результаті 16 дітей і учителька загинули, ще 12 дітей і один дорослий були поранені, а сам Гамільтон застрілився. Це був другий за попередні десять років подібний інцидент у Британії - у 1987 році в англійському містечку Ганкерфорд безробітний Майкл Раян застрілив 16 людей і також покінчив життя самогубством.

1999 - У поєдинку, що відбувся у Нью-Йорку, Евандер Холіфілд, чемпіон з боксу за версіями WBA і IBF та Ленокс Льюіс, чемпіон за версією WBC, зберегли свої звання - бій за титул абсолютного чемпіона світу у надважкій категорії закінчився у нічию.

2013 - Новим папою римським став аргентинський кардинал, архієпископ Буенос-Айреса, примас Аргентини Хорхе Маріо Берґольйо, який взяв собі ім'я Франциск. Він перший єзуїт на папському престолі.

Народились

1733 - Джозеф Прістлі, англійський філософ, фізик, хімік; відкрив кисень (1774), першим отримав аміак (1772).

1741 - Йосиф II (Йосиф Габсбург), король Німеччини (з 1764 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1765 р); старший син Марії Терезії.

1838 - Рафаело Джованйолі, італійський письменник ("Спартак"), революціонер, сподвижник Гарібальді.

1888 - Антон Семенович Макаренко, український педагог-новатор, письменник ("Педагогічна поема", "Книга для батьків").

1911 - (Лафаєт) Рон Хаббард, американський письменник, засновник діанетики (методики духовного зцілення) і саєнтології - релігійної філософії, яка займається "пізнанням знань".

1913 - Сергій Володимирович Михалков, російський письменник, драматург, автор книг для дітей ("Дядя Сьопа"), тексту до трьох гімнів (СРСР - 1943, 1977; Росії - 2001).

1944 - Ігор Емілієвич Кіо, російський ілюзіоніст.

1950 - Вільям Холл Мейсі, американський актор ("Фарго", "Магнолія").

1951 - Ірина Іванівна Алферова, російська актриса ("Ходіння по муках", "З коханими не розлучайтесь", "Нічні забави").

1960 - Юрій Ігорович Андрухович, український письменник, поет та есеїст («Перверзія», «Таємниця», «Дванадцять обручів», «Лексикон інтимних міст»).

Померли

565 - Велісарій Флавій, полководець імператора Східної Римської імперії Юстиніана I Великого, один з найславетніших полководців світової історії.

1569 - Луї де Бурбон (Конде), лідер гугенотів, засновник дому Конде.

1711 - Нікола Буало, французький поет, теоретик класицизму (Поетичне мистецтво).

1881 - Олександр II (Олександр Миколайович Романов), російський імператор (1855-81 рр.) з династії Романових.

1915 - Сергій Юрійович Вітте, міністр фінансів (1892-1903), перший конституційний голова Ради міністрів Росії (1905-06).

1944 - Василь Іванович Сімович, український мовознавець, філолог і культурний діяч.

1971 - Рокуел Кент, американський художник, письменник.

1975 - Іво Андрич, сербський письменник (Міст на Дрині, Зеко, Зачинені двері), лауреат Нобелівської премії (1961).

1996 - Кшиштоф Кесльовський, польський кінорежисер («Три кольора», «Декалог»).

2003 - Ярослава Йосипівна Стецько, український політичний і державний діяч, член ОУН з 1938 р., очолювала Конгрес Українських Націоналістів, Організацію українських націоналістів (бандерівців), Антибільшовицький блок народів, депутат Верховної ради України (1997-2003 рр.).

2006 - Морін Степлтон, американська актриса, лауреат «Оскара» (Червоні [1981]; Аеропорт, Кокон: Повернення, Вид з мосту).
Наверх