Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 26 травня 2017 17:21

Цей день в історії. Битва під Стугною, перемога Хмельницького в Корсунській битві, перше видавння "Дракули", початок "Фольксвагена", народження Івана Богуна. 26 травня.

Цей день в історії. Битва під Стугною, перемога Хмельницького в Корсунській битві, перше видавння "Дракули", початок "Фольксвагена", народження Івана Богуна. 26 травня.146-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 219 днів. Іменинники - Георгій (Юрій, Єгор), Глікерія (Лукерія), Єфим (Юхим), Ірина, Макар, Олександр. У Гаяні та Грузії відзначають День незалежності, в Польщі - День матері.

17 - Після перемоги над германськими племенами хаттів і херусків тріумфальною ходою увійшли в Рим воїни римського полководця Гая Юлія Цезаря Германіка, племінника і прийомного сина імператора Тиберія.

451 - На Аварайському полі в провінції Васпуракан (Західний Іран) відбулась найбільша битва в історії Вірменії - персидська армія Сасанідів розбила повсталих проти насильницького насаджування зороастризму вірмен на чолі з полководцем Варданом Маміконяном, який очолив антиперсидське повстання. Сам Маміконян загинув у бою, а його сподвижники, які попали в полон, були страчені. Незважаючи на перемогу, перси, налякані масштабом повстання, відновили самоуправління Вірменії, привілеї місцевої знаті і християнського духовенства.

1093 - У битві на південному березі річки Стугни (нині - Київська область) половці розбили військо київського князя Святополка Ізяславича, якого підтримували дружини його двоюрідних братів чернігівського князя Володимира Всеволодовича Мономаха і переяславського князя Ростислава Всеволодовича. Втрати руського війська були дуже великі - полягла дружина Святополка, більша частина війська Мономаха і Ростислава Всеволодовича, який сам потонув під час відступу. Здобувши перемогу, половці розорили місто Торчеськ (нині - с. Ольшаниця Рокитнянського району Київської області), спаливши його і забравши в полон його жителів.

1135 - Король Леона і Кастілії Альфонсо VII коронувався в Леонському соборі як «Imperator totius Hispaniae» (імператор всієї Іспанії), ставши першим іспанським монархом з Бургундської династії.

1521 - Імператор Священної Римської імперії Карл V підписав Вормський едикт, що передбачав арешт релігійного реформатора Мартіна Лютера, оголошеного єретиком і який пербував у Вартбурзі під захистом саксонського курфюста Фрідріха Мудрого. Крім того Вормським едиктом встановлювалося, що надання Лютеру притулку або іншої допомоги, а також розповсюдження і читання його книжок, розцінюється як злочин проти законів імперії. Остаточно Вормсський едикт, який так і не був реалізований на практиці, втратив чинність у 1555 році із твердженням Аугсбургзького релігійного миру.

1648 - У битві під Корсунем двадцятитисячне військо Богдана Хмельницького і чотиритисячна кримськотатарська кавалерія Тугай-бея одержали перемогу над польськими загонами Миколая Потоцького і Мартина Калиновського. Чверть двадцятитисячної армії поляків загинула, а понад 8500 з них попало в полон, включаючи 127 офіцерів і 80 вельмож на чолі з Калиновським і Потоцьким.

1805 - В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.

1868 - У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.

1896 - В Москві в Успенському соборі Микола II і його дружина Александра коронувалися як імператор та імператриця Росії. Через декілька днів приурочені до цієї події святкування закінчились кривавою трагедією на Ходинському полі. 15 березня 1917 року під натиском соціальних конфліктів, що захопили Росію, Микола II зрікся престолу на користь свого брата Михайла, відмова котрого стати монархом поклала край царизму в Росії. Колишнього царя і його сім'ю було вислано до Тобольська, а згодом до Єкатеринбурга, де в червні 1918 року за рішенням місцевого більшовицького комітету їх всіх, включаючи дітей, було розстріляно.

1897 - У британському видавництві Archibald Constable and Company вийшов друком роман «Дракула» ірландського письменника Брема Стокера, над яким він працював близько шести років. Роман про вампіра-аристократа, ім'я якого було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття, мав винятковий вплив на популяризацію міфу про вампірів в культурі XX століття.

1915 - Спровокований антинімецькими настроями, у Москві почався однин з найбільших у Росії погромів - протягом трьох днів було вбито вісім і поранено 40 німців, розграбовано сотні магазинів, що завдало збитків у 40 мільйонів рублів (понад 12 млрд доларів у цінах 2010 року). Під час піку заворушень у погромах брало участь до 120 тисяч чоловік.

1918 - У Тифлісі (нині - Тбілісі) проголошено незалежність Грузії, котру вона втратила восени 1921 року після окупації країни більшовиками.

1927 - Компанія Ford Motor оголосила про припинення випуску популярного автомобіля Model T, відомого також як Tin Lizzie, і виходу більш сучасного Model A. Перший автомобіль Model T був зібраний ще в 1908 році і продавався під гаслом "недорога машина для всіх". Це був також перший автомобіль, що збирався конвеєрним методом і у 1918 році половину всіх легковиків світу складали машини марки Model T, а всього їх було продано 15 007 033 штуки.

1928 - На засіданні ФІФА прийнято рішення раз у чотири роки проводити чемпіонат світу з футболу.

1938 - У містечку Фаллерслебен канцлер Німеччини Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь в заводську новобудову - майбутній автомобільний завод «Фольксваген». Сьогодні концерн Volkswagen AG входить у трійку найбільших автовиробників світу і випускає автомобілі Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Skoda, Porsche і Volkswagen.

1939 - У нью-йоркському концертному залі Madison Square Garden зібралось 18 тисяч бажаючих послухати виступ піаніста-віртуоза Ігация Яна Падеревського, колишнього прем'єр-мінстра Польщі. Однак із-за загостретння артриту, котрим страждав 78-річний Падеревський, концерт не відбувся.

1940 - В ході 2-ї Світової війни з Дюнкерка (Франція) почалась евакуація оточених німцями військ союзників - до 3 червня вдалось евакуювати більше 330 тисяч французьких і британських військових.

1942 - У Лондоні підписано договір між Великою Британією та СРСР про союз у війні проти Німеччини і її європейських сателітів і про взаємодопомогу після війни терміном на 20 років.

1946 - На перших післявоєнних виборах до законодавчих Національних зборів Чехословаччини перемогу здобули комуністи на чолі з Клементом Готвальдом.

1953 - В Особливому таборі №2 («Горлаг») розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення «Горлагу» і два відділення «Норильлагу», а загальна кількість повсталих становила 16 378 чоловік.

1966 - Проголошено незалежність Гаяни від Великої Британії. Сьогодні Кооперативна Республіка Гайана - єдина англомовна країна і єдиний член Британської Співдружності в Південній Америці.

1969 - Після вдалої 8-денної генеральної репетиції посадки на Місяць, на Землю повернувся екіпаж американського космічного корабеля "Apollo 10".

1972 - В ході візиту президента США Річарда Ніксона до Радянського Союзу підписано «Основи взаємовідносин між СРСР і США», а також Тимчасову угоду про деякі заходи щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-1) і Договір про обмеження систем протиракетної оборони. Ці документи заклали основу початку процесу розрядки між двома наддержавами.

1977 - За три з половиною години Джордж Вілліг, "людина-муха", при допомозі віконних присосок забрався по зовнішній стіні будівлі на дах південної 110-поверхової башти Центру всесвітньої торгівлі в Нью-Йорку, де був затриманий поліцією за порушення громадського порядку.

1994 - У місті Альтос де Чавон у Домініканській Республіці відбулось таємне одруження Майкла Джексона і Лайзи Марі Преслі, єдиної дочки Елвіса Преслі. Шлюб був розірваний через 20 місяців за ініцативою Преслі із-за "непримиренних суперечностей".

Народились

1478 - Климент VII (Джуліо Медічі), папа римський (1523-34 рр.), останній папа епохи Відродження; його відмова розірвати шлюб англійського короля Генріха VIII з Катериною Арагонською привела до розриву англіканської церкви з Римом.

1602 - Філіп де Шампань, французький художник доби бароко.

1618 - Іван Федорович Богун, український військовий і державний діяч, козацький полководець періоду Національно-визвольної війни 1648—57 років.

1667 - Абрахам де Муавр, французький математик (правило піднесення комплексного числа до степеня - формула Муавра).

1822 - Едмон де Гонкур, французький письменник.

1907 - Джон Вейн (Меріон Моррісон), американський кіноактор; знявся більш, ніж в 200 стрічках, лауреат премії «Оскар» ("Справжній подарунок" [1969]; "Ріо Браво", "Форт Апачів", "Шукачі", "Спокіний", "Зелені берети", "Диліжанс").

1912 - Янош Кадар, угорський державний діяч, керівник соціалістичної Угорщини (1956-87 рр.).

1928 - (Джейкоб) Джек Кеворкян, американський лікар-патологоанатом, пропагандист евтаназії.

1935 - Алан Володимирович Чумак, російський містифікатор, котрий лікував легковірних по телевізору.

1936 - Віталій Олексійович Коротич, український поет ("Вогонь", "Закон землі"), письменник ("Десяте травня"), журналіст ("Обличчя ненависті").

1948 - Стіві (Стефані) Нікс, американська співачка, композитор (Fleetwood Mac: "Dreams", "Don’t Stop"; соло: "Stop Draggin’ My Heart Around", "Leather & Lace", "Stand Back", "Talk to Me2).

1951 - Саллі Райд, американська астронавтка, перша американка, що побувала в космосі ("Челленджер", 1983 р.).

1957 - Богдан Михайлович Бенюк, український актор театру і кіно; Народний артист України (1996).

1962 - Боб(кет) Голдвейт, американський актор ("За межами", "Дестині включає радіо", "Поліцейська академія", "Божевільне літо").

1964 - Ленні Кравіц, американський рок-музикант, співак, композитор ("Are You Gonna Go My Way?").

1966 - Гелена Бонем-Картер, американська актриса ("Північна Афродита", "Франкенштейн", "Кімната з видом").

1969 - Анжеліка Варум (Марія Юріївна Варум), російська поп-співачка.

Померли

451 - Вардан Маміконян, вірменський полководець, герой антиперсидського повстання вірмен 449—451 років.

1762 - Александр Готліб Баумгартен, німецький філософ, родоначальник естетики як самостійної наукової дисципліни.

1883 - Абд аль Кадир, алжирський поет, оратор, полководець, національний герой - в 1832 році очолив боротьбу племен Західного Алжиру проти франнцузів.

1955 - Альберто Аскарі, італійський автогонщик, чемпіон світу в перегонах "Формули-1" (1952, 1953); загинув під час тренувальних заїздів на трасі в Монці.

1961 - Рафаель Трухільо (Рафаель Леонідас Трухільо Моліна), генерал, президент-диктатор Домініканської Республіки (1930-61 рр.).

1976 - Мартін Гайдеггер, німецький філософ-екзістенціаліст (Буття і час, Про існування людської свободи).

2008 - Сідні Поллак, американський актор, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Із Африки" [1985]; "Фірма", "Тутсі", "Такими ми були", "Загнаних коней пристрілюють, хіба ні?", "Три дні "Кондора").

2010 - Лесь Сердюк (Олександр Олександрович Сердюк), український актор («Тарас Бульба», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Роксолана», «Така пізня, така тепла осінь»).
Наверх