«Біоенергетичне селище – шлях до сталого і самодостатнього енергозабезпечення».
«Сьогодні створення біоенергетичних селищ в Україні це комплексне вирішення питання енергетичної безпеки, покращення екологічних показників, заміщення та скорочення споживання газу і як наслідок цього, збереження золото-валютних запасів країни», – зазначив Олександр Домбровський, народний депутат України, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
Україна має гарні передумови для динамічного розвитку сектору біоенергетики — значний потенціал і технологічні можливості. В умовах сьогодення це важливі чинники для створення енергетичних селищ», — зауважив в ході виступу Начальник Управління заміщення традиційних видів палива Держенергоефективності Юрій Шафаренко.
Він також розповів про законодавчі ініціативи, які стимулюватимуть створення біоенергетичних селищ та навів успішні приклади проектів з виробництва енергоносіїв з альтернативних видів палива. Юрій зазначив, що такі осередки як біоенергетичні селища матимуть ряд переваг, а саме: покриватимуть, як мінімум, 50% енергопостачання за рахунок енергії з біомаси, виробленої безпосередньо у регіоні; створюватимуть місцеву довгострокову безпеку енергопостачання; сприятимуть розвитку сільської місцевості. Крім цього, відбуватиметься заміщення викопних джерел енергії та знижуватиметься шкідливий вплив на навколишнє середовище.
Під час семінару керівник проекту «Біо-ПРОМ» Агентства з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR) Леся Матіюк презентувала німецький досвід створення біоенергетичних селищ. Зокрема, вона зазначила, що перший такий проект було реалізовано у 2000 році на базі селища Юнде. За останні роки вони набули популярності і на сьогодні на базі 160 населених пунктів існують подібні селища. Крім того, до цього процесу стали долучатися не тільки окремі населені пункти, а й цілі регіони.
За її словами, з метою популяризації концепції та переваг біоенергетичних селищ цього року в Німеччині проводитиметься конкурс на найуспішніший проект з виробництва та використання біоенергії у сільській місцевості. У конкурсі приймуть участь селища, міста та райони, у яких тепло- та енергозабезпечення на 50% складається з виготовленої в регіоні біомаси.
Біоенергетика — галузь енергетики, заснована на використанні біопалива, яке виробляється з біомаси. Біомаса – це біологічно відновлювальна речовина органічного походження, що зазнає біологічного розкладу (відходи сільського господарства (рослинництва і тваринництва), лісового господарства та технологічно пов’язаних з ним галузей промисловості, а також органічна частина промислових та побутових відходів.
Для України біоенергетика є одним із стратегічних напрямків розвитку сектору відновлюваних джерел енергії, враховуючи високу залежність країни від імпортних енергоносіїв, в першу чергу, природного газу, і великий потенціал біомаси, доступної для виробництва енергії. Зрівнявшись з європейських показниками розвитку біоенергетики, Україна могла б істотно посили свою енергетичну незалежність.
За інформацією сайту Черкаської РДА