Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Суспільство / Культура / Статті 05 кві 2016 08:25

Російські телеканали вилучають із переліку дозволених для ретрансляції в Україні.

Російські телеканали вилучають із переліку дозволених для ретрансляції в Україні.Рішення Національної ради щодо вилучення із переліку дозволених для ретрансляції в Україні іноземних програм низки російських телеканалів ухвалені винятково через порушення ними законодавства України.

У зв’язку з активною пропагандистською кампанією проти України регуляторний орган проводить постійний моніторинг каналів, які транслюються в кабельних мережах країни. Ця робота ведеться вже тривалий час.

Особлива увага приділяється тим телеканалам, які не походять із Європейського Союзу або не є підписантами Європейської конвенції про транскордонне телебачення, оскільки вітчизняним законодавством визначені особливості ретрансляції таких програм на території України. Так, якщо зміст іноземних телепрограм відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, тобто якщо вони походять із країни, що ратифікувала цю конвенцію, їх ретрансляція не обмежується. В іншому разі іноземні програми можна транслювати лише тоді, коли їх зміст відповідає чинному українському законодавству. Російська Федерація не є підписантом Європейської конвенції про транскордонне телебачення і мовники цієї країни можуть поширювати свої програми на територію України лише за умови виконання вітчизняних законодавчих норм.

Закон України «Про рекламу» забороняє трансляцію комерційної реклами на телеканалах, які не ратифікували Європейську конвенцію. Ця причина є однією з головних для заборони показу російських телеканалів.

Водночас недавні рішення Верховної Ради України у сфері захисту національної безпеки встановили ще деякі обмеження. Серед них – на розповсюдження і демонстрування фільмів, які містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій і вироблені будь-якою країною після 1 серпня 1991 року. Також заборонено показ фільмів держави-агресора, які не містять зазначених популяризації або пропаганди і вироблені чи оприлюднені після 1 січня 2014 року.

Окрема норма Закону України «Про телебачення і радіомовлення» забороняє показ в ефірі телерадіоорганізацій аудіовізуальних творів (фільмів, телепередач, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач), якщо одним із учасників є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Коли 11 лютого цього року Національною радою було ухвалено рішення про вилучення із Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та законодавства України 15 телеканалів Російської Федерації, передбачалося, що воно набуде чинності через місяць. За цей час правовласники мали змогу усунути порушення і залишитися в кабельних мережах України. Лише один телеканал –«Мир сериала» –звернувся до регуляторного органу, повідомивши, що він прибрав з ефіру комерційну рекламу та інші порушення, і тому залишився доступним для українського глядача. Інші не скористалися такою можливістю.

17 березня Національна рада ухвалила ще одне рішення про вилучення із Переліку 14 російських телеканалів. Воно, як і попереднє, набуде чинності через місяць із часу його оприлюднення, тож зацікавлені в ретрансляції своїх програм на українській території російські мовники мають час, аби усунути зафіксовані порушення вітчизняного законодавства.

Наголошуємо, єдиним підґрунтям для заборони російських телеканалів є законодавчі вимоги, дотримання яких і відстежує державний регуляторний орган у сфері телерадіомовлення.

Окремо звертаємо увагу власників і керівників громадських закладів (готелів, санаторіїв, ресторанів, баз відпочинку тощо) на необхідність дотримання законодавчих норм щодо розповсюдження іноземних програм, які відповідно до рішень регуляторного органу не дозволені до ретрансляції на території України.

Якщо представники Національної ради фіксують факти безліцензійної діяльності або діяльності з порушенням керівництвом громадських закладів авторського законодавства, про ці випадки інформуються правоохоронні органи для відповідного реагування.


За інформацією представництва Національної ради з питань телебачення і радіомовлення у Черкаській області
Наверх