Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег 03 лис 2017 17:36

Осучаснення пенсії залежить від стажу, заробітної плати та року виходу на пенсію

Осучаснення пенсії залежить від стажу, заробітної плати та року виходу  на пенсіюНачальник головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, заслужений працівник соціальної сфери України Світлана Зінник коментує перші кроки реформи.

Пенсійна реформа уряду Володимира Гройсмана успішно стартувала. Одразу після підписання Президентом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» органи Пенсійного фонду в області виконали поставлене завдання: в жовтні зробили відповідні перерахунки та розпочали виплати осучаснених пенсій. Надалі ці виплати будуть індексуватися автоматично залежно від інфляції та зростання заробітної плати.

Завдяки реформі черкащани отримуватимуть гідні пенсії

Уряд розпочав пенсійну реформу, аби відновити соціальну справедливість для мільйонів пенсіонерів і людей праці. Осучаснення пенсії не прив’язане до її виду, професії чи посади – лише до стажу, заробітної плати та року виходу на пенсію. Найбільше підвищуються пенсії тих людей, які мають великий стаж роботи (30-50 років і більше), перед виходом на пенсію або ж протягом усієї трудової діяльності мали високі зарплати і вийшли на пенсію давно, принаймні до 2009 року, і довгий час їхні пенсійні виплати не перераховували. У минулі роки для розрахунку цих виплат брали середній розмір зарплати у країні за рік, що передує року, коли людина йшла на пенсію, або за три попередні роки. І, звісно, він був нижчим, ніж нинішній 3764,4 гривень.

Осучасненню підлягають усі пенсії, але не всі пенсіонери отримають доплати. Адже осучаснення – це приведення до показників нинішнього рівня розмірів пенсій, призначених раніше. Тож якщо людина пішла на заслужений відпочинок зовсім нещодавно (протягом 2014-2017 років) і розмір її виплати розраховували із застосуванням сучасної середньої заробітної плати, осучаснювати там нічого. Отже, доплати вона не отримає або та буде мінімальною. Такою ж мінімальною вона буде і в дідусів та бабусь, які за часів, коли ще працювали, мали низькі зарплати.

Без ухвалення пенсійної реформи провести перерахунок пенсій було неможливо

Проводити перерахунок пенсій залежно від зростання заробітних плат в Україні зобов’язує Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Але ще в 2014 році відповідна норма цього закону була призупинена «до стабілізації економічної ситуації в країні». Таким чином, уряд не міг власним рішенням відновити перерахунок пенсій – для цього Верховна Рада мала б ухвалити зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які б скасували чинний мораторій на перерахунок пенсій. Уряд запропонував провести пенсійну реформу, аби забезпечити фінансовим ресурсом підвищення пенсій не тільки цього року, а й у майбутньому. Урядова пенсійна реформа запропонувала низку кроків, які дозволять підвищувати пенсійні виплати, а відтак – і якість життя людей поважного віку.

Нові правила індексації пенсій

Індексацію пенсій запроваджено як захист пенсійних виплат від інфляції. Це – світова практика. Уряд запропонував нові правила перерахунку пенсій, які дійсно відповідають економічним реаліям, більш ефективно захищають пенсійні виплати від зростання цін і підтягують розміри пенсій до зростаючих зарплат.

Із 2019 року працюватиме механізм щорічної індексації пенсій. За новими правилами для забезпечення індексації пенсій щороку буде проводиться перерахунок шляхом збільшення заробітної плати, з якої обчислено пенсію на 50% показника зростання цін за попередній рік та 50% росту середньої зарплати по країні за останні три роки. Таким чином, буде ліквідовано ганебну практику нарощування розриву між розмірами пенсій залежно від року їх призначення. Пенсії зростатимуть швидшими темпами та залежатимуть від зростання економіки та наповнення боджету Пенсійного фонду.

Зниження коефіцієнту, за яким обраховується стаж, з 1,35 до 1 не погіршить умови обрахунку пенсій

Пенсійна реформа жодним чином не погіршить умови призначення пенсій. Підвищувальний коефіцієнт врахування страхового стажу скасовується, натомість зростає база нарахування – середня заробітна плата. Цьогоріч при розрахунку пенсій використовується показник 3764,4 грн, у наступному році він зросте до 5266,76 грн. Зростатиме він і в подальшому. Запровадження коефіцієнту 1,35 свого часу дозволило разово підняти пенсії. Надалі наявність цього коефіцієнту стримувала перерахунок пенсій, тому що для цього потрібні були значні кошти для підняття розміру базової заробітної плати, яка використовується при нарахуванні пенсій.

За однакової величини стажу розмір перерахованих пенсій та суми доплат не може бути однаковим

Із жовтня перераховані (осучаснені) пенсії отримали всі, кому пенсія нараховувалася за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок проводився за абсолютно прозорою і зрозумілою формулою, яка враховує не тільки розмір стажу, але й розмір заробітної плати, який отримувала людина. Тому навіть за однакової кількості трудового стажу розмір підвищення є різним.

Із жовтня також зросла мінімальна пенсія (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність). У зв’язку з цим перераховано інші виплати, при обчисленні яких враховується показник прожиткового мінімуму.

Пенсії отримають лише офіційно працевлаштовані

Збільшення необхідного страхового стажу має стимулювати українців вимагати від роботодавців оформлювати трудові відносини офіційно. Адже не буде стажу – не буде пенсії. А буде офіційне працевлаштування – будуть відрахування до Пенсійного фонду та до державного бюджету. На жаль, тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули особливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати існує не один рік. Керівники деяких підприємств виплату заробітної плати проводять в конвертах, нараховують та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня як працівникам, так і собі, ігноруючи вимоги законодавства про працю. Працівники зі свого боку займають мовчазну позицію, боячись втратити своє місце роботи.

Сьогодні в області 2,8 тисяч підприємств та організацій (17,1 %) виплачують заробітну плату нижче мінімальної більш ніж 17 тисячам застрахованих осіб.

Черкащина: середня доплата +436 гривень

На 01.10.2017 на пенсійному обліку в органах Фонду області перебуває 412 589 пенсіонерів, у тому числі 16 428 – пенсіонерів силових міністерств і відомств.

Із 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148 пенсії перераховано 396 959 особам (96 % пенсіонерів), із них: 396 301 особі – перерахунок пенсії, а також надбавок і підвищень до пенсії, розмір яких визначається від прожиткового мінімуму, проведено в автоматизованому режимі.

Середній розмір підвищення становить 436,60 грн., додаткові витрати на виплату пенсій – понад 173 млн грн. на місяць.

Забезпечено своєчасне фінансування підвищених розмірів пенсій.

Пенсіонери, які мають право на підвищення пенсії на 140,00 грн. і більше, пенсію в новому розмірі отримали в жовтні 2017 року. Доплату до пенсій за жовтень поточного року, перерахованих в автоматизованому режимі і підвищених до 140,00 грн., оформлено на виплату в листопаді 2017 року.

Для інформування пенсіонерів щодо розмірів пенсій, перерахованих із 1 жовтня 2017 року, виготовлено та надіслано 237 640 індивідуальних повідомлень.

Також у жовтні цього року проведено активну інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо особливостей пенсійної реформи, порядку перерахунку та виплати пенсій: проведено вісім виступів на місцевих телеканалах та 29 – на радіо, опубліковано 45 актуальних матеріалів із пенсійних питань у друкованих та електронних засобах масової інформації, на офіційних веб-сайтах управлінь, сторінках органів Фонду в області, на веб-сайтах інших органів влади.

Проведено 76 виїзних прийомів громадян, 76 зустрічей у трудових колективах, розповсюджено 6 тис. тематичних буклетів щодо основних положень пенсійної реформи, надано усних роз’яснень 9 тис. пенсіонерів за телефонами «гарячих ліній» та письмових роз’яснень – 538 пенсіонерам.

Наближення послуг до населення

На перше листопада у восьми територіальних громадах Черкаської області (Білозірській, Єрківській, Мокрокалигірській, Ротмістровській, Набутівській, Селищанській, Стеблівській, Степанецькій) створено робочі місця спеціалістів Пенсійного фонду, які надають послуги понад 40 тис. жителям громад, із них близько 15 тис. пенсіонерів.

В області відкрито 24 агентських та консультативних пункти для обслуговування громадян із пенсійних питань. Послуги надають спеціалісти органів Пенсійного фонду та працівники сільських рад (у разі необхідності – працівники Фонду надають консультації в режимі Skypе-зв’язку). Протягом 2017 року на віддалених робочих місцях в ОТГ та агентських пунктах надано 1323 послуги.

26 жовтня 2017 року новий консультативний пункт відкрито в селі Берестівець Уманського району за підтримки депутата Уманської районної ради, мецената, почесного жителя с. Берестівець, заслуженого працівника сільського господарства, директора ТОВ «Берестівець» Василя Чекаленка. За кошти підприємства для фахівців, які надаватимуть пенсійні послуги, облаштовано робоче місце. Крім того, це господарство належить до тих суб’єктів господарювання в області, які своєчасно виплачують високу заробітну плату та сплачують страхові внески. До речі, за 9 місяців 2017 року середня зарплата в ТОВ «Берестівець» становить 9 057,46 грн, кількість працюючих на 01.10.2017 – 92 особи, тому і середнє підвищення пенсії по селу в жовтні становить 400 грн, тоді як в області – 436 грн.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
Наверх