Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Суспільство / Економіка / Статті 03 травня 2016 13:54

Експерти розповіли про перспективи виробництва сонячної енергії у домашніх умовах.

Експерти розповіли про перспективи виробництва сонячної енергії у домашніх умовах.Сонячна енергія, отримана на Черкащині, вже декілька років є частиною української енергосистеми.

Поки що вона виробляється лише в промислових масштабах. Встановлювати сонячні батареї у себе вдома черкащани не поспішають, хоча жваво цікавляться цим питанням.

Експерти поділилися з сайтом vikka.ua практичними знаннями та перспективами виробництва сонячної енергетики у домашніх умовах.

Два роки тому в Україні вступив у силу закон "Про електроенергетику". Українцям надано право виробляти електроенергію за допомогою енергії сонця у своїх домівках, а також продавати її. Варто зазначити, що у розвинених європейських країнах 5-6% від всієї виробленої енергії дає сонячна енергетика. При цьому давно вже не рідкістю для Європи стало встановлення сонячних приватних електростанцій на дахах будинків. Чому при всій привабливості та екологічності такого виробництва воно так і не стало популярним на Черкащині, розповів черкаський винахідник та волонтер Андрій Рубан.
Інженер давно цікавиться та використовує у себе вдома всі більш-менш належні для українських умов енергозберігаючі технології. Частину з них модернізує сам.

"Сонячні батареї, тобто сонячні фотоелектричні панелі, зараз широко рекламуються. Але якщо розібратися в цьому питанні, то стає очевидним: їх собівартість виходить занадто дорогою. Якщо сісти і порахувати всі нюанси з урахуванням проектування, узгодження, комплектуючих для монтажу, самого монтажу, ушкоджень і ремонтів, падінням ККД батареї, заміною акумуляторів, то окупається такий модуль протягом 7-10 років. Це без врахування податків на продану електроенергію, а з податками окупатися буде ще 2-3 роки. Я з такими підрахунками знайомився. При цьому зелений тариф вже міститься у цих розрахунках із самоокупності", – розповідає експерт.

Враховуючи зазначені факти, для себе інженер обрав інший пристрій по трансформації енергії сонця – сонячний повітряний колектор. Андрій Рубан встановив його на стіні своєї лабораторії. "Коефіцієнт корисної дії фотоелектричних панелей в реальності становить всього-навсього 16%. В той час, коли ККД сонячного повітряного колектора – 54-56%. А встановлюється він легше і переваг має більше", – зазначає експерт.

Сонячний повітряний колектор – пристрій, що працює від енергії сонця та нагріває повітря. Це додаткове джерело тепла. Комплектуючі для пристрою Андрій Рубан підібрав сам. Така сонячна батарея не потребує обслуговування протягом 30 років. До того ж вона дуже міцна, а термін її самоокупності становить 1-2 роки.
"До встановлення батареї у мене в лабораторії температура взимку була +3-4°C. Зараз у сильні морози температура сягає до +8°C. Якщо б панелі було дві, то температура піднімалась би до +12°C. На жаль, наразі другу панель просто нікуди чіпляти", – каже винахідник.
Встановлювати у себе вдома сонячний повітряний колектор Андрій Рубан не планує. Зовнішня частина старого будинку для цього не прилаштована. Тим більше, через багатоповерхівку, що розташована поблизу його будинку, три зимових місяці сонце не потрапляє на домівку.

"При встановленні сонячної батареї треба враховувати, що в потужність 1 Вт енергії, виробленої фотоелектричною системою, треба вкласти 1 євро. Звичайна, не енергозберігаюча лампочка споживає 100 Вт на годину. Тож у постачання енергії для однієї лампочки треба вкласти 100 євро", – розповів vikka.ua директор черкаської філії зовнішньоекономічної асоціації "Новосвіт" Ігор Мікрюков.
Експерти розповіли про перспективи виробництва сонячної енергії у домашніх умовах.За його словами, сонячні фотоелектричні модулі актуально використовувати у виробничих масштабах. Зокрема асоціація "Новосвіт" декілька років тому встановила на Черкащині дві такі електростанції потужністю 102,6 та 126 кВт. Одна з них розташована на Гордашівській малій гідроелектростанції у Тальнівському районі, а інша – на Звенигородській гідроелектростанції. Підприємство постачає енергію в енергетичну систему України. Передача виробленої електроенергії з енергії сонця до кінцевого споживача супроводжується певними витратами на транспортування та втратами самої енергії у електромережах. Врешті-решт, це відображається на вартості спожитої електроенергії. Встановлення сонячних модулів на індивідуальних домоволодіннях, на переконання директора черкаської філії, зводять до мінімуму втрати і затрати.

"Об’єми енергії, що виробляється сонячними електростанціями, залежать від пори року. Восени, наприклад, коли сонця мало, але йдуть дощі, основна енергія йде з гідроелектростанції. В літній ясний день сонячна енергія виробляється модулями з 6:30 до 19:00. За такий період одна наша сонячна станція може виробити енергію, яка забезпечить місячні потреби в електриці біля 6 приватних будинків", – зазначає Ігор Мікрюков.
Директор черкаської філії говорить про те, що до них не зверталися за допомогою у встановленні таких сонячних електростанцій у себе вдома. "Ними цікавляться, консультуються. У Вінницькій області практика встановлення на приватні будинки більш розповсюджена", – констатує він.
Наверх