Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег 29 кві 2018 08:00

Пачка за 100 грн? - Експерти розповіли, коли і на скільки злетять ціни на цигарки в Україні

Пачка за 100 грн? - Експерти розповіли, коли і на скільки злетять ціни на цигарки в УкраїніДнями Міністерство фінансів презентувало ще один законопроект, який остаточно виключить можливість продавати українцям дешеві цигарки.

Через кілька років середня вартість пачки цигарок підніметься до 94-100 грн. Таке подорожчання вже закладено в прийнятих поправках в Податковому кодексу (ПК). Днями Міністерство фінансів презентувало ще один законопроект, який остаточно виключить можливість продавати українцям дешеві цигарки. Частка акцизу в ціні повинна досягти близько 60%. В уряді впевнені, що кількість продаваних цигарок може скоротитися майже в два рази, а ось надходження в бюджет навпаки збільшаться.

"Обозреватель" розібрався, яке нововведення пропонує Мінфін і скільки доведеться платити за шкідливу звичку.

За нормами ЄС


В рамках Європейської асоціації Україна взяла на себе зобов'язання виконати цілий ряд Директив, деякі з них стосуються і тютюнового ринку. Вартість цигарок в Україні в рази, а іноді і в десятки разів нижчі за європейські. Для прикладу, згідно з пояснювальною запискою до закону про внесення змін до ПК, в Великобританії середня ціна на пачку цигарок складає понад 376 грн. Роздрібна вартість залежить від трьох складових: акцизу, ПДВ і вартості самих цигарок . Акцизні ставки до 2024 року поступово повинні підняти до європейського рівня. А частка акцизу повинна складати 60% від загальної вартості.

Так, вже через 5-6 років, акциз на 1000 цигарок підвищать до 90 євро. І якщо 90 євро - 60%, то загальна вартість може досягти 150 євро за тисячу штук, або ж 3 євро за 20 цигарок (стандартна пачка). За діючим курсом це 96 грн. Варто також враховувати, що гривня поступово девальвує, а акцизні ставки закріплені в європейській валюті.

Правки до Податкового кодексу вже прийняті. Зараз же Мінфін пропонує виключити можливість продавати дешеві цигарки, зобов'язавши компанії виконувати вимогу по частці акцизної складової.

"Введення цього механізму зменшить продаж цигарок за заниженими цінами, яка зараз спостерігається в Україні. Також це поліпшить здорову конкуренцію для всіх гравців на ринку. Крім того, Україна виконає свої зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, зокрема, введення мінімальної акцизного навантаження на тютюнові вироби", - пише в пояснювальній записці заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

Якщо документ ухвалять, вже влітку 2018 го мінімальна вартість пачки цигарок зросте до 25,5 грн, а бюджет додатково отримає 57 млн грн.

Експерти організації "За життя" прогнозують: паралельно з ростом ціни буде знижуватися і кількість курців. Згідно з дослідженням "Економічний аспект оподаткування тютюнових виробів", Україна щороку втрачає понад $ 3 млрд через курців. Велика частина втрат пов'язана зі скороченням тривалості життя і захворюваннями, викликаними курінням. На даний момент 22,8% українців курять (39,7% чоловіків і 8,8% жінок). 69,2% курців першу цигарку викурюють протягом 30 хвилин після того, як прокидаються.

Згідно з прогнозами, якщо акцизи на українські сигарети досягнуто європейського рівня, щорічно число викурених сигарет скоротиться з 73 до 40 млн штук. А ось відрахування в бюджет навпаки - зростуть. Так, якщо за підсумками минулого року з курців зібрали близько 40 млрд. Цього року ця сума збільшиться до понад 50 млрд, а за підсумками 2024-го - 100 млрд грн.

Підвищення акцизів торкнеться кожної п'ятої родини


З 2010 року середня вартість пачки цигарок зросла в 2,5 рази. Так, якщо 8 років тому 20 цигарок продавалися в середньому за 10,4 грн, зараз - понад 25 грн. Експерти також розраховують "індекс доступності цигарок". Це показник, який показує співвідношення ВВП на душу населення і вартості пачки. Так, індекс доступності в Україні - 3,3%. За останні 8 років він збільшився на 0,8 процентних пунктів. І чим вище зазначений індекс, тим менше українців можуть дозволити собі щоденне куріння.

Навіть з урахуванням зростання цін, на даний момент в Україні курять близько 8 млн чоловік. Як уже писав "Обозреватель", одне з ключових завдань бюджетної резолюції - підвищення акцизів на тютюнові вироби та алкогольні напої. Бюджет країни за рахунок шкідливих звичок українців поповниться на мільярди гривень, а кількість курців і тих, хто зловживає алкоголем, скоротиться, прогнозують чиновники.

У той же час основні податкові ставки найближчим часом Кабінет міністрів переглядати не планує. До слова, в законопроекті №6677 пропонують на кілька процентних пунктів скоротити податок на доходи фізосіб. Ще кілька років він був на рівні 15% від доходу, однак після його збільшили на 18%, при цьому практично в два рази скоротили єдиний соцвнесок. У документі пропонують знову збільшити соціальні внески, але при цьому скоротити розмір ПДФО. Але при цьому варто враховувати, що прибутковий податок в Україні - один з основних джерел наповнення місцевих бюджетів. Це ті гроші, які йдуть на інфраструктурні проекти, ремонт доріг, шкіл, лікарень тощо.
Наверх