Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 07 лип 2016 18:09

Цей день в історії. Свято Купала, Битва під Конотопом, радіо дебют Елвіса Преслі, день народження П'єра Кардена. 7 липня.

Цей день в історії. Свято Купала, Битва під Конотопом, радіо дебют Елвіса Преслі, день народження П'єра Кардена. 7 липня.Коротко про головне. 7 липня.

Свято Купала - традиційне східнослов'янське свято, яке відзначали вночі перед Івановим днем (24 червня за старим стилем). Зараз також його прив'язують до сонцевороту (21 червня, у високосний рік — 20 червня за часом UTC). У зв'язку із введенням григоріанського календаря у 01.03.1918 церковне свято Різдво Івана Предтечі припадає на 7 липня. Свято отримало свою назву від імені християнського святого Івана. Квінтесенцією свята є очищення з допомогою вогню і води, найдавніша форма магічних дій.
Одне із чотирьох головних свят сонячного календаря.
Ймовірно, свято було встановлено в часи, коли сонцестояння випадало на 24 червня. Святкували Купала здавна по всій Україні, щоправда з певними відмінностями по регіонах. За радянського панування частина притаманних святу регіональних звичаїв відмерла. Подібні звичаї існують в багатьох народів, особливо індоєвропейських: Ліго у латвійців, Літа (Litha) у кельтів, Вардавар у вірменів, Исиах у якутів, у чехів, німців, австрійців, сербів, болгар, поляків, англійців, білорусів а також росіян. Найбільшого розмаху свято набуло в Іспанії, де 19–24 червня проводиться фестиваль «Вогнища Сан Хуана» та в Бразилії — «Феста Юніна» 13-29 червня.
Назва Іван Купала має народно-християнське походження і є слов'янським варіантом імені Іоанн Хреститель (грец. Ιωάννης ο Βαπτιστής), оскільки епітет Іоанна — грец. βαπτιστής — «баптістіс» перекладається як «купатель, занурювач». Така назва свята була зумовлена і власне слов'янськими уявленнями: праславлавне kǫpati позначало ритуальне обмивання, очищення, яке здійснювалося у відкритих водоймах. Тому, з одного боку, саме це дієслово був застосований для перекладу епітета «хреститель», а з іншого боку, назва свята пізніше було переосмислено народною етимологією і ув'язано з ритуальними купаннями у річках під час цього свята.
Деякі науково-популярні та неоязичницькі видання пов'язують свято з «язичницьким божеством» Купала. Дана точка зору не має достовірних підтверджень, оскільки сумнівне існування в слов'янському язичництві самого цього божества. Вперше божество «Купала» згадується в Густинському літописі (XVII століття), і є плодом непорозуміння: літописець, знаючи про «ігрища» на Івана Купала, прийняв назву свята за ім'я язичницького бога. Згодом це непорозуміння було повторено переписувачами, а потім і ранніми дослідниками слов'янської міфології, в результаті чого у слов'янському пантеоні з'явилося нове «божество».
На ділі ж Купала міг з'явитися в народних уявленнях лише як фольклорна персоніфікація свята, відбилася, наприклад, у піснях. Натомість в деяких регіонах Русі називали свято — Ярилин день, хоча, не виключено, що весняне рівнодення (новий рік) також було пов'язане із Ярилом. Це був останній день русального тижня. Ярило був божеством весни і кохання, тому його відповідниками є Камадева і Купідон. Після купальських ігор визначалися пари суджених, і наступний день Февронії Русальниці — протегував сім'ї і любові. У давнину з цього дня і до Петра гралися весілля.

1572 — Зі смертю короля Речі Посполитої Сигізмунда II перервалась чоловіча лінія династії Ягеллонів, що правила Польщею і Литвою з 1386 року.
1659 — козацькі загони на чолі з Іваном Виговським розбили московське військо під Конотопом.
1881 — У Римі в «Журналі для дітей» уперше надрукована казка «Піноккіо».
1915 — У турецькому місті Трабзон почався вірменський погром.
1923 — у Празі відкрито Український педагогічний інститут імені Драгоманова.
1940 — у Львові відкрито Літературно-меморіальний музей Івана Франка.
1941 — розпочалася оборона Києва.
1954 — відбувся радіо дебют Елвіса Преслі — його пісня «That's All Right (Mama)» прозвучала на УКХ-станції Мемфіса.
1967 — У Великій Британії The Beatles випустили свій хіт «All You Need Is Love».
1977 — США провели перше випробування «гуманної» зброї — нейтронної бомби.
1989 — в Сімферополі почала видаватися газета кримськотатарською мовою.
1990 — в Римі вперше виступили разом три видатні тенори сучасності — Лучано Паваротті, Пласідо Домінго і Хосе Каррерас. Концерт був добродійною акцією, а запис виступу співаків розійшовся рекордним тиражем в історії класичної музики.
2005 — серія вибухів бомб в лондонському метро і міських автобусах.
2009 — Поховання короля поп-музики Майкла Джексона.

Народилися

1861 — Нетті Стівенс, американський біолог, яка першою встановила залежність статі від набору хромосом.
1882 — Янка Купала (Іван Луцевич), білоруський поет.
1884 — Леон Фойхтванґер, німецький письменник.
1887 — Марк Шаґал, французький художник, графік.
1907 — Роберт А. Гайнлайн, американський письменник, один з основоположників наукової фантастики.
1922 — П'єр Карден, французький кутюр'є.
1940 — Рінґо Старр, учасник гурту The Beatles.
1943 — Тото Кутуньо, італійський композитор, співак.
1969 — Джо Сакік, канадський хокеїст.

Померли

1898 — Микола Ярошенко, український художник.
1930 — Артур Конан Дойл, англійський письменник, автор Шерлока Голмса.
1933 — покінчив життя самогубством міністр освіти України Микола Скрипник.
Наверх