Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Головне / Суспільство 14 авг 2016 13:15

Сьогодні православні святкують Медовий Спас.

Сьогодні православні святкують Медовий Спас.Сьогодні православні святкують Медовий Спас.

Медовим Спасом в народі називають православне свято в перший день Успенського посту, встановлений в 9 столітті на честь изнесенія Древ Хреста Господнього.

В Константинополі з давніх років існував звичай проносити Чесне Древо Хреста на вулицях міста. Вважалося, що це захистить мешканців від усіляких хвороб.

До дня Успіння Пресвятої Богородиці Древо Хреста було доступно всім християнам для поклоніння. На Русі свято стали відзначати з кінця 15 століття. З цього дня - рівно через місяць після закінчення Петрового посту - починається Успенський піст, що передує великі свята Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.

Основні віхи Успенського поста - три свята, три Спаси: Всемилостивого Спасителя (Медовий Спас), Преображення Господнє (Яблучний Спас) та перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа (Горіховий Спас). Успенський піст не такий строгий, як Великий, але суворіший, ніж Петрів і Різдвяний пости.

В понеділок, середу і п'ятницю наказує харчуватися сухоядением, у вівторок і четвер можна їсти відварені овочі, але без масла, яке дозволено лише по суботніх і недільних днях. До речі, до свята Преображення Господнього (він же-Яблучний Спас) церква рекомендує утримуватися від яблук і винограду.

У деяких місцевостях Перший Спас іменувався також Мокрим. В цей день відбувався чин водосвяття, для чого служителі церкви вирушали до джерел, озер та річок. Селяни вважали корисним купання в освячених водах. Ну, а найбільш відома назва - Медовий Спас - йде від звичаю підрізати, або заламувати, стільники саме в цей час.

Говорили, що якщо пчельники не розкриють стільники і не отримають мед, то його вытаскают сусідські бджоли. Бджолярі суворо дотримувалися звичай приносити в цей день церква свіжозібраний мед для освячення. Крім того, селяни несли в церкву насіння і овочі, які освячували як перші плоди літніх робіт.

Язичництво і християнство тісно переплелися в православ'ї, створюючи химерні і цікаві свята з найрізноманітнішими традиціями і прикметами. 14 серпня православні відзначають медовий або маковий спас, чия історія починається ще в дохристиянські часи. Століття змінили значення медового Спаса від язичницького свята врожаю до християнського релігійного свята, пов'язаного з подіями з Біблії.

Медовий Спас дуже схожий на язичницьке свято врожаю. З давніх часів на Русі любили мед і мак, виготовляючи з них самі різні ласощі та напої. Вважається, що саме в цей день потрібно збирати врожай пасічникам, інакше чужі бджоли "поцуплять" весь мед. Однак зараз Медовий Спас - це перший день Успенського Посту в православному календарі.

"Офіційно" на Перший Спас святкується Изнесение древ Хреста Господнього. Ця дата була встановлена в дев'ятому столітті в Константинополі: в ті часи в честь свята виносили частина Животворящого Хреста для зцілення численних захворювань в самий жаркий місяць року.

Однак на Русі у князів такої реліквії не було, а тому велике свято досить швидко придбав додатковий російська відтінок. В цей день було встановлено святкування Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці з нагоди знамень від ікон Спасителя, Пресвятої Богородиці і Чесного Хреста під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами в XII столітті: ворогів князя спопелили вогненні промені від святих реліквій.

Але і це не все... 1 серпня за старим стилем (14 серпня-за новим) - дата Хрещення Русі. Медовий спас - час малого освячення води в честь річниці великої. Нарешті, з-за одного з варіантів назви цього дня - Маковий - стали за співзвучністю відзначати пам'ять про святих Старозавітних мучеників Маккавейских.

Сьогодні православні святкують Медовий Спас.
Частування на Медовий Спас.


Кількість можливих частувань в цей день не піддається обчисленню. Однак головні елементи свята Медового Спаса -всіляка пісна випічка з маком і медом. Особливий шик - з'єднання меду і маку в маковому молоці. Воно представляє із себе маково-медову масу, в яку вмочують млинці.

Насправді, Успенський піст - чудова роздолля для випічки: "Радий Яків, що пиріг з маком". Нехай тісто і пісне, не забороняється додавати какао, кава, горіхи, родзинки, корицю, коріандр, рослинне масло, а потім щедро присмачувати отримане медом і варенням.

Просте і дуже смачне ласощі - медова меренга. Це "печиво" робиться із змішаною пшеничного борошна з цукровою пудрою і корицею з додаванням соди і меду. Отримане тісто розкочується в нетовсті коржі і запікається. У ці ж дні прийнято збирати не тільки мед, але і ягоди-малину, черемху, княжнику. Вони чудово прикрасять і без того не бідний річний стіл.

Сьогодні православні святкують Медовий Спас.
Питний мед - головний напій Медового Спаса.


Питною мед - ну хто не чув про це найдавніше напої народів Русі та Європи? Тисячу років тому наші предки його з задоволенням споживали, поки з початком масового виробництва горілки питною мед не пішов в історію. Навіть самі рецепти були на довгий час втрачено, тому що передавалися вони найчастіше усно.

Створені пізніше "меди", "медки" і "медовухи" не мають ніякого відношення до класичних медів середньовіччя. З якої ж причини зник цій чудовий напій? Причина проста - на приготування хорошого меду йшло 10-15 років. Найкращий мед міг настоюватися до 40 років. Це встановив російський історик та кулінар Вільям Васильович Похльобкін, який зумів відновити оригінальні рецепти меду.

"Ставлений" мед готувався з двох третин меду і третини ягідного соку. Ця суміш піддавалася природного бродіння, після чого багаторазово переливалася і витримувалася в смоляних бочках від 10 до 40 років. Самий "сирої" мед в такому випадку виходив після 5-8 років.

Ясна річ, що це занадто повільно навіть для десятого століття. Для прискорення дозрівання в суміш стали додавати медовий оцет і хміль. Такий напій був готовий на третій рік витримки. Потім пробували прискорити приготування меду з допомогою варіння, пивних і винних технологій, поки це всім не набридло і не стали робити горілку.

Сьогодні православні святкують Медовий Спас.
Традиції і прикмети на Медовий Спас.


14 серпня починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня, і вміщує в собі три "спаса" - Медовий, Яблучний і Горіховий (Хлібний). Серпень - час, коли хлібороб бачив, як зріють плоди його праць, тому і дні, коли з'являлися перші ці плоди, були так важливі.

Прийнято вважати, що їх назва походить від імені Ісуса Спасителя (Спаса), але народна версія більш точно вказує на головне: "рятуватися, запасаючи" продукти на довгу зиму - от що було найважливішим у Спаса. Всі три разом називаються "спасівку".

Першим настає Медовий Спас - цього дня пасічники вирізують з вуликів перші в цьому році стільники і несуть святити мед в церкву. Також було покладено роздати по шматочку сот з медом дітям, а самі благочестиві бджолярі і обдаровували жебраків. З нагоди свята було прийнято пекти медові пряники, млинці з медом і багато інші вироби з медом.

Була традиція готувати страви з маком: в силу обставин випічка повинна бути пісною, але від цього вона не стає менш смачною - пекли -з маком. Медовим Спасом традиційно відкривали проводи літа - зазвичай саме в цей день птахи відлітають на південь.

Ще одна назва свята 14 серпня - Спас на воді. Медовий Спас названий у народі Спасом на воді в честь малого водосвяття. Традиційно саме у цей час на Русі освячували нові колодязі і чистили старі, а також здійснювали хресний хід на природні водойми і джерела для освячення води.

Після хресного ходу купалися у воді і купали худобу, щоб змити гріх і бути здоровішими. Після мокрого Спаса вже не купалися: літо хилиться до заходу, вода "цвіте", замовкають птахи, бджоли не носить збори, граки збираються в зграї і готуються до відльоту.
Наверх