Погода: Мошни C Графік роботи: Пн-Чт: 8.00 - 17.15, Пт: 8.00 - 16.00 (Обідня перерва: 13.00 - 14.00)
Інформація / Устименко Олег / Цей день в історії 26 гру 2016 20:04

Цей день в історії. Прем'єра «Короля Лір» Вільяма Шекспіра, повстання декабристів, відновлення УНР, заснування компанії Nissan, патент на FM-радіо. 26 грудня.

Цей день в історії. Прем'єра «Короля Лір» Вільяма Шекспіра, повстання декабристів, відновлення УНР, заснування компанії Nissan, патент на FM-радіо. 26 грудня.361-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 5 днів. Іменинники - Аркадій, Арсеній, Євген, Лукія, Никодим, Орест. У Словенії відзначають День незалежності, в ПАР - День доброї волі, а в країнах Британської співдружності і США - День подарунків.

1606 - У королівському театрі при дворі короля Джеймса відбулась прем'єра п'єси «Король Лір» Вільяма Шекспіра.

1776 - Під Трентоном війська Джорджа Вашингтона отримали перемогу над англійцями, яка стала переломною в боротьбі північноамериканських колоній за незалежність.

1805 - В Пресбурзі (нині - Братіслава) Франція і Австрія підписали мирний договір, що завершив війну третьої антифранцузької коаліції. Хоча Фрація і програла морські битви Великій Британії, вона перемогла Австрію і Росію на суші, а після перемоги Наполеона під Аустерліцом на початку грудня Австрія була змушена визнати важкі умови Братиславського миру, який означав для неї втрату політичного впливу в Центральній і Південній Європі. Мирний договір, що складався з 24 статей, передбачав, зокрема, передачу Австрією Італійському королівству Венеції, Істрії і Далмації, визнання Наполеона I королем Італії, відмову Австрії від Тіроля, Форарльберга, Ліндау і Брейгсгауса на користь Баварії, Бадена і Вюртебурга і визнання їх правителів королями.

1825 - В Петербурзі відбулось повстання декабристів - група офіцерів, скориставшись невизначенністю у відношені до спадкоємця російського престолу, яка виникла після несподіваної смерті російського імператора Олександра I, спробувала вчинити збройне повстання, але із-за пасивності повсталих цього ж дня заколот було придушено.

1870 - Завершилось будівництво 13-кілометрового тунелю Фрежюс — першого залізничного тунелю під Альпами, який з'єднав Італію та Францію.

1898 - На засіданні Французької академії наук П'єр і Марія Кюрі зробили повідомлення, що вони виділили з уранової руди новий, 89-й, хімічний елемент - радіоактивний радій (у суміші з барієм). Чистий радій був виділений у 1902 році подружжям Кюрі і Андре Деб'єрном. За відкриття радію та полонію подружжя Кюрі в 1903 році отримали Нобелівську премію з фізики.

1908 - Перемігши нокаутом канадця Томмі Бернса в 14 раунді бою, який відбувся в астралійському місті Сідней, Джек Джонсон став першим афроамериканцем, що здобув титул чемпіона світу з боксу у надважкій категорії. Він зумів утримати титул до 1915 року, коли програв чемпіонський бій американцю Джессу Уілларду.

1918 - У Києві Директорія на чолі з Володимиром Винниченком, яка в результаті повстання повалила владу гетьмана Павла Скоропадського, проголосила відновлення Української Народної Республіки та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським.

1931 - В Токіо засновано автомобільну компанію Dat Jidosha Seizo, перейменовану наступного року в Nissan. Першою продукцією компанії були автомобілі і вантажівки, що випускались під торговою маркою Datsun.

1933 - Американець Едвід Армстронг отримав патент на радіотранслятор в діапазоні ультракоротких хвиль (FM-радіотрансляцію). Армстронг увійшов в історію також як винахідник найважливіжих типів радіоприймачів - регенеративного, надрегенеративного і супергетеродинного.

1941 - Менш, ніж через три тижні після вступу США в Другу Світову війну, Вінстон Черчілль став першим прем'єр-міністром Британії, що виступив у Конгресі США. Він закликав парламентарів підтримати намір президента Рузвельта перетворити Америку в "арсенал демократії" і застеріг, що країни Осі не зупиняться ні перед чим в досягненні своєї мети підкорити світ.

1943 - Зумівши розшифрувати секретний наказ німецького командування крейсеру "Шарнхорст" атакувати американо-британський конвой, що слідував в СРСР, англійський корабель "Герцог Йорк" несподівано напав і потопив "Шарнхорст" біля арктичного острова Ведмежий. Загинуло близько 2 тисяч німецьких моряків і лише 26-м вдалось врятуватись.

1946 - У Лас-Вегасі відкрився готель «Фламінго», побудований знаменитим гангстером Багсі Сігелом. З цього дня почалося перетворення Лас-Вегаса на світову столицю грального бізнесу.

1963 - Фірма грамзапису Capitol Records випустила перший у США сингл групи The Beatles «I Want to Hold Your Hand»/«I Saw Her Standing There», який 1 лютого наступного року вийшов на перше місце в американському хіт-параді, - почалось "британське вторгнення" бітломанії в США.

1966 - 24-літній Джимі Хендрікс записав легендарну пісню «Purple Haze», яка не тільки стала хітом №1 у Великобританії та США, але й стала знаковою у рок-у мизиці. В 2004 році журнал Rolling Stone поставив "Purple Haze" на 17-е місце в списку "500 найкращих пісень всіх часів".

1973 - Відбулась прем'єра фільму «Екзорцист» з Еллен Берстин і Максом фон Зюдовим у головних ролях. Фільм був номінований на десять премій «Оскар» і отримав дві з них.

1990 - Під час IV З'їзду народних депутатів, що з 17 грудня проходив у Москві, за ініціативою президента СРСР Михайла Горбачова обрано першого віце-президента СРСР - ним став профспілковмй діяч Геннадій Янаєв, котрий менш, ніж через рік очолив антигорбачовський путч.

1991 - Рада Республік Верховної Ради СРСР провела своє останнє засідання, яке констатувало факт припинення існування Радянського Союзу.

1999 - Потужний ураган, що зі швидкістю до 150 км/год налетів на Західну Європу, забрав життя 44-х чоловік у Франції, 17-и у Німеччині, 13-и у Швейцарії, завдав великих матеріальних втрат, оцінюваних в 4 мільярди доларів, і екологічних збитків - лише у Франції за два дні катастрофи було знищено майже 400 мільйонів дерев і півтора мільйони квартир та будинків залишилось без електропостачання.

2004 - О 8-59 за місцевим часом відбувся землетрус поблизу острова Суматра силою 9,3 за шкалою Ріхтера, який привів до загибелі понад 240 тисяч людей на величезній території, що охоплювала відстань до 7 тисяч кілометрів від епіцентру вибуху. Найбільші руйнування цунамі принесло населеним пунктам, розташованим на узбережжі Індії, Індонезії (переважно в провінції Ачех) і Шрі-Ланки. Менш серйозними виявилися руйнування на східному узбережжі Африки, де загинуло більше двохсот чоловік. За своєю силою цей землетрус входить до трійки найпотужніших за всю історію людства. По своїй тривалості (8 - 10 хвилин) є найдовшим за весь період реєстрації землетрусів сейсмографічним обладнанням.

2004 - В Україні проведено переголосування другого туру виборів Президента, на якому перемогу здобув Віктор Ющенко.

Народились

1194 - Фрідріх II (Фрідріх Штауфен), німецький король (1212-50 рр.), імператор Священної Римської імперії (1220-50 рр.), король Сицилії (1197-1250 рр.); внук Фрідріха I Барбаросси і короля Сицілії Рожера II, керівник Шостого Хрестового походу (1228-29 рр.).

1792 - Чарльз Беббідж, англійський математик, винахідник першої обчислювальної машини.

1891 - Генрі Міллер, американський письменник (Тропік рака, Тропік Козерога).

1893 - Мао Цзедун, співзасновник Компартії Китаю, керівник Китайської Народної Республіки (1945-76 рр.).

1912 - Євген Костянтинович Лазаренко, український геолог-мінералог, академік Академії наук УРСР.

1949 - Михайло Сергійович Боярський, російський співак і актор (Мама, Три мушкетери).

1986 - Джаред Джозеф Лето, американський актор («Моє Так Назване Життя», «Круті і божевільні», «Бійцівський клуб», «Американський психопат», «Реквієм за мрією»), музикант (30 seconds to Mars).

1975 - Марсело Ріос, чилійський тенісист, перша ракетка світу (1998).

Померли

268 - Діонісій, двадцять п'ятий Папа Римський (258-268 рр.); перший папа, який не помер як мученик.

1530 - Захіріддін Мухаммед Бабур, чагатайський (узбецький) та індійський правитель, завойовник, поет і письменник; нащадок Тамерлана, засновник Імперії Великих Моголів (1526).

1771 - Клод Адріан Гельвецій, французький філософ-матеріаліст ("Про людину", "Про розум").

1886 - Теодор Оппольцер, австрійський астроном, автор "Канону затемнень", книги, котра дозволила розшифрувати літочислення давніх цивілізацій Сходу і на основі астрономічних явищ визначити дати найважливіших подій давньої історії.

1890 - Генріх Шліман, американський археолог німецького походження; знайшов місце в Малій Азії, де під шаром землі була поховано легендарне місто Троя, описане Гомером.

1977 - Говард Хоукс, американський кінорежисер ("В джазі тільки дівчата"); лауреат "Почесного Оскара" (1975) за внесок у світовий кінематограф.

1988 - Херлуф Бідструп, датський карикатурист.

1994 - Сільва Кошина, італійська актриса (Ліза і диявол, Геркулес, Геркулес без кайданів, Месник).

2006 - Джеральд Форд (Леслі Кінг), 38-й президент США (1974-76 рр.); змінив ім'я та прізвище після усиновлення.
Наверх